Sprievodca umelým oplodnením: Aké máte možnosti?

Sprievodca umelým oplodnením: Aké máte možnosti?

Cesta k materstvu nie je pre všetky ženy jednoduchá. V dnešnej dobe však existuje niekoľko možností, ako si splniť sen o vytúženom bábätku. Jednou z nich je umelé oplodnenie. V našom článku sa dozviete o priebehu umelého oplodnenia a používaných metódach. Tiež vám odpovieme na otázku, koľko stojí umelé oplodnenie na Slovensku.

Kedy uvažovať o umelom oplodnení

Pre umelé oplodnenie sa obvykle rozhodnú páry, ktorým sa dlhodobo nedarí počať potomka prirodzene. Ako neplodnosť označujeme situáciu, kedy sa žene nepodarí otehotnieť ani po roku pravidelného nechráneného pohlavného styku.

Vyšší vek ženy je dnes jedným z hlavných problémov na ceste k tehotenstvu, ale týchto faktorov je samozrejme oveľa viac. Prirodzeným prejavom starnutia u žien je znižujúci sa počet folikulov vo vaječníkoch, ktoré postupne dozrievajú vo vajíčka. Dobrým ukazovateľom veľkosti aktuálnej ovariálnej rezervy (zostávajúcich folikulov) je tzv. Anti-Müllerov hormón (AMH). Viac o tom, kedy a ako je možné otestovať hladinu AMH v krvi, sa dočítate v našom článku o infertilite.

Neplodnosť však môže mať rôzne príčiny, a preto je vždy nutné konzultovať možnosti jej liečby s odborníkom. V niektorých prípadoch môžu byť postačujúce aj menej invazívne riešenia, ako napr. lieky na podporu plodnosti alebo vnútromaternicová inseminácia [4].

Ďalším dôvodom na zváženie umelého oplodnenia je tzv. predimplantačná genetická diagnostika (PGD). Často sa využíva aj u párov, ktoré netrpia infertilitou, ale pri prirodzenom počatí by hrozilo, že vznikne embryo so závažnými genetickými poruchami.

Metódy umelého oplodnenia

Asistovaná reprodukcia je súborom metód, ktoré pomáhajú zvýšiť šance na počatie u neplodných párov. Najznámejšou z nich je určite metóda IVF, ale aj mnoho ďalších z nich je kľúčových pri snahe o bábätko. V niektorých prípadoch je potrebné využiť naraz niekoľko z nich, aby boli šance na úspech čo najvyššie. Patria sem:

IUI

Intrauterinná inseminácia je proces, pri ktorom sa spermie vložia priamo do maternice v čase ovulácie. Môže tak uľahčiť oplodnenie vajíčok napr. pri zníženej pohyblivosti alebo početnosti spermií, pri zníženej priechodnosti krčka maternice alebo v prípade alergie na ejakulát. 

ICSI

Intracytoplazmatická injekcia spermií prebieha tak, že do každého zrelého vajíčka sa v laboratóriu pomocou špeciálnej ihly vstrekuje jedna zdravá spermia (používa sa napr. ak je znížená kvalita alebo počet spermií)

PICSI

Prebieha rovnako ako predchádzajúca, ale používajú sa len zrelé a geneticky vyšetrené spermie, čím sa znižuje pravdepodobnosť výskytu genetických chýb pri vývoji embrya.

KET

Ide o kryoembryotransfer, kedy sa do maternice vloží také embryo, ktoré bolo predtým uchovávané zmrazením.

PGD

Vo vopred určených prípadoch sa po úspešnom umelom oplodnení vajíčok vykonáva aj predimplantačná genetická diagnostika (PGD). Deje sa tak na odporúčanie lekára z rôznych dôvodov. Napríklad, ak po úspešných počatiach opakovane dochádza k vnútromaternicovému úmrtiu plodu z neznámych príčin. Alebo v prípade, že aspoň u jedného z rodičov je prítomná závažná genetická mutácia, ktorá bola vopred laboratórne overená.

IVF

Moderná a efektívna laboratórna technika, pri ktorej dochádza k oplodneniu vajíčka spermiou mimo maternice.

umelé oplodnenie IVF metódou

Riziká umelého oplodnenia pre ženy

Predtým, ako sa definitívne rozhodnete absolvovať umelé oplodnenie, vás bude lekár podrobne informovať o všetkých rizikách, ktoré IVF so sebou prináša. Medzi hlavné riziká patrí:

Náklady na umelé oplodnenie

Cena umelého oplodnenia sa vždy odvíja od ponuky konkrétnej kliniky, pre ktorú sa rozhodnete, a od mnohých ďalších faktorov, napríklad, aké vyšetrenia predtým podstúpite, ako dlho užívate hormonálne lieky pred odberom vajíčok, aké dodatočné procedúry podstúpite, koľko cyklov IVF absolvujete a v neposlednom rade, aké benefity vám ponúka vaša zdravotná poisťovňa [5]. Preto je vhodné byť už vopred informovaný o dostupných výhodách, ktoré môžete čerpať ako poistenec. Výsledná suma sa teda môže u každého páru líšiť aj o stovky až tisícky eur. Cena štandardného IVF cyklu sa na Slovensku pohybuje okolo 1,200 €. Aj keď ide o finančne nákladnú procedúru, pre niektoré páry je umelé oplodnenie neoceniteľným riešením na ceste k založeniu vlastnej rodiny. 

založenie vlastnej rodiny
Referencie:

[1] “Umelé oplodnenie, … – Lekár.sk.” https://lekar.sk/clanok/umele-oplodnenie. Použité 20.9.2023
[2] “Ako prebieha umelé oplodnenie – Gyncare.” https://gyncare.sk/c/priebeh-umeleho-oplodnenia/. Použité 21.9.2023
[3] “In vitro fertilization – Mayo Clinic.” https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/in-vitro-fertilization/about/pac-20384716. Použité 21.9.2023
[4] “Umelé oplodnenie na Slovensku: … – Union.” https://www.union.sk/umele-oplodnenie-na-slovensku/. Použité 21.9.2023
[5] “Koľko stojí umelé oplodnenie/IVF? – SPLN.” https://spln.eu/kolko-stoji-ivf/. Použité 20.9.2023

Ďalšie články

Zobraziť viac