HPV vírus je jedným z najbežnejších sexuálne prenosných infekcií. Počas života sa ním nakazí až 80 % populácie. Možno ste sa s ním stretli aj vy a ani ste o tom nevedeli. Nie vždy sa dajú jeho príznaky okamžite spozorovať. Ak sa infekcia v tele zistí príliš neskoro alebo sa dlhodobo nelieči, môže vyústiť až do rakoviny krčka maternice alebo iných typov rakovinotvorných ochorení.
4. marec je známy ako Medzinárodný deň povedomia o HPV. Pri tejto príležitosti sme vám zosumarizovali 5 dôvodov, prečo je prevencia pred HPV dôležitá a ako chrániť svoje zdravie a zdravie iných.
1. Rýchla nákaza - týka sa žien aj mužov
Infekciu HPV možno získať naozaj veľmi ľahko. Ohrozené sú sexuálne aktívne ženy aj muži. Papilomavírus je často spájaný hlavne so ženami, no aj u mužov sa môžu prejaviť príznaky, ktoré naznačujú šírenie vírusu a môžu viesť k rakovine hrtana, nosohltana, penisu alebo konečníka. Mužskí čitatelia - téme, ako HPV vírus postihuje mužské pohlavie, sme venovali osobitný článok.
Polovica všetkých prípadov tohto ochorenia na Slovensku sa diagnostikuje u jedincov vo veku do 49 rokov. Rakovina krčka maternice spôsobuje predčasnú smrť najčastejšie u žien vo veku 35 - 39 rokov a 60 - 64 rokov. Nakaziť sa nemusíte len samotným vaginálnym, análnym alebo orálnym stykom. Aj zdieľanie sexuálnych pomôcok alebo iných predmetov, ktoré sú pokryté kontaminovaným ejakulátom alebo vaginálnym sekrétom, môže byť nebezpečné. Ako vidíte, úplnú ochranu tu neposkytne ani najznámejšia forma bariérovej antikoncepcie. HPV sa môže nachádzať v oblastiach, ktoré ňou nie sú chránené.
V ojedinelých, ale nie neexistujúcich prípadoch sa stáva, že nakazenou osobou môže byť aj dieťa. Ako je to možné? HPV vírus sa totiž dokáže preniesť aj z dojčiacej matky na dieťa. Aj toto je jeden z dôvodov, prečo je dôležité absolvovať pravidelné prehliadky a skríningové testy. Počas nich sa identifikuje vírus v tele a môže sa nastaviť vhodná liečba.
2. Liečba nie je jednoduchá
Ak HPV spôsobuje problémy ako genitálne bradavice, lekár vám môže nastaviť lokálnu liečbu - predpísať krémy alebo navrhnúť menej tradičné spôsoby liečby ako je kryoterapia alebo chirurgické odstránenie. V prípade karcinómu sa liečba určuje na základe závažnosti nálezu. Môže ísť o operáciu ako je konizácia, alebo metódy založené na ablácii ako kryoterapia alebo laserová terapia. Ani jeden spôsob liečby však nedokáže zničiť vírus natrvalo.
3. Neviditeľné príznaky
Na víruse HPV je najzákernejšie to, že mnohé nakazené pacientky si infekciu v tele ani nevšimnú. V mladom veku sa telo dokáže s infekciami popasovať aj samo, a to bez závažnejších komplikácií. To však neznamená, že nie ste prenášačom vírusu. Vírus tak môžete prenášať na svojich partnerov bez toho, aby ste o tom vedeli.
4. Ochrana pred rakovinou
Priebeh infekcie a jeho riziko sa líši vzhľadom na vek. Mladé ženy sa s vírusom dokážu popasovať rýchlejšie a celkovo znášajú toto ochorenie lepšie. Treba však povedať, že nie všetky typy HPV vírusu sú nebezpečné. HPV testy pomáhajú odhaliť, o aký typ HPV vírusu ide, a či pre ženu predstavuje riziko vzniku rakoviny krčka maternice. Nízkorizikové typy HPV môžu vyvolať vznik genitálnych bradavíc, ale nespôsobujú rakovinu. Vysokorizikové typy 16 a 18 môžu viesť k rozvoju rakoviny krčka maternice.
5. Bezpečnosť sexuálnych partnerov
Ako sme spomínali vyššie, vírus môžete šíriť aj bez toho, aby sa u vás prejavili nejaké príznaky. Prevencia HPV teda nie je len o ochrane vlastného zdravia, ale aj zdravia vašich sexuálnych partnerov.
Ako sa chrániť?
Podľa Národného onkologického inštitútu (NOI) sa každý rok približne 600 žien dozvie, že ochorelo na rakovinu krčka maternice. V skoršom štádiu sa dá vírus efektívne liečiť. Ak podceníte pravidelné prehliadky a lekár zistí infekciu neskôr, riziko vzniknutých problémov sa zvyšuje. Ľudský papilomavírus HPV môže v tele človeka prebývať aj 10 a viac rokov a počas tejto doby získať podobu rakoviny krčka maternice. Mali by ste teda robiť všetko pre to, aby ste predišli tomuto fatálnemu štádiu.
Medzi formy prevencie pred HPV zaraďujeme základ - používanie ochrany pri sexuálnom styku, pravidelné prehliadky a skríningové testy.
Najúčinnejšou ochranou však naďalej zostáva očkovanie. Rakovina krčka maternice je prakticky jediný typ rakoviny, proti ktorému sa dá očkovať. V súčasnosti sú dostupné moderné vakcíny, s ktorými sa odporúča začať ešte predtým, ako chlapci a dievčatá začnú viesť sexuálny život. Pre deti do veku 12 rokov je očkovanie proti HPV bezplatné. Starším deťom je časť vakcíny preplatená zo zdravotného poistenia a dospelí si vakcínu musia zaplatiť v plnej výške.