Vďaka tomu, že sa budete starať o svoje zdravie a pravidelne absolvovať preventívne prehliadky, môžete predísť rôznym ochoreniam. Pravidelná gynekologická prehliadka, na ktorej Vám Váš gynekológ spraví skríningový test, pomáha znížiť riziko vzniku rakoviny krčka maternice.
Väčšinou sa pri tomto vyšetrení využíva PAP test. Vyšetrenie vykonávané onkologickou cytológiou, resp. PAP testom, však nie je tak citlivé ako moderné HPV testovacie metódy. HPV genotypizačný test pracuje na báze DNA a dokáže včas identifikovať vírus spôsobujúci rakovinu krčka maternice. Oproti PAP testu dosahuje preukázateľne lepšie výsledky.
Normálny výsledok cytológie nemusí vždy znamenať „stav bez rakoviny"
Celosvetový úspech PAP cytológie sa nedá spochybniť. Od svojho zavedenia prispelo používanie pravidelného cytologického PAP skríningu spolu s diagnostikou a liečbou k 80 % zníženiu výskytu a úmrtnosti na rakovinu krčka maternice. Každoročne však na rakovinu krčka maternice zomrie približne 275 000 žien.
Aj napriek tomu, že sa počet prípadov znížil, PAP test nedisponuje takou citlivosťou ako moderné testovacie metódy. U 1 z 3 žien s negatívnym výsledkom PAP testu sa vyvinula rakovina - vysoké riziko vývoja rakoviny sa u žien objavuje aj napriek tomu, že podstupujú pravidelnú cytológiu. Práve preto sa čoraz častejšie používa HPV testovanie pomocou HPV genotypizačného testu, ktorý pracuje na báze DNA a dokáže včas identifikovať vírus spôsobujúci 99 % prípadov rakoviny krčka maternice. Holandsko patrí medzi prvé krajiny, ktoré pretvorili svoj národný program testovania rakoviny krčka maternice z PAP testu primárne na HPV testovanie.2
V roku 1980 sa v Holandsku zaviedol skríningový program krčka maternice. Skríning pozostával z PAP steru, z ktorého sa mikroskopicky zisťovali abnormálne bunky. Aj napriek tomu, že bol tento skríningový program účinný v znižovaní počtu prípadov rakoviny krčka maternice a úmrtí s ňou súvisiacich, Holanďania videli potenciál na zlepšenie.
Po zhodnotení holandskej vlády sa v roku 2017 úspešne implementovalo testovanie HPV ako primárnej formy prevencie rakoviny krčka maternice. Týmto sa Holandsko zaradilo medzi prvé krajiny na svete, ktoré zaviedli celoštátne skríningové testy na báze HPV.
Štatistiky totiž jasne ukázali, že nový návrh skríningu rakoviny krčka maternice pomocou HPV testovania zabráni približne o 11 % viac prípadom v krajine a zníži počet úmrtí na rakovinu krčka maternice o 7-9 %, a to pri rovnakých nákladoch ako na PAP testovanie.3 Na základe týchto údajov požiadala Holandská rada pre zdravie v roku 2011 ministra zdravotníctva, aby sa v skríningovom programe zameranom na obyvateľstvo nahradila cytológia testovaním na HPV.
Po zhodnotení holandskej vlády sa v roku 2017 úspešne implementovalo testovanie HPV ako primárnej formy prevencie rakoviny krčka maternice. Týmto sa Holandsko zaradilo medzi prvé krajiny na svete, ktoré zaviedli celoštátne skríningové testy na báze HPV.4
Skríning rakoviny krčka maternice v Holandsku sa zameriava na ženy medzi 30. a 60. rokom života. Raz za každých päť rokov sú ženy z tejto vekovej skupiny pozvané na vyšetrenie.
Od roku 2009 boli v Holandsku proti vírusu HPV očkované len dievčatá. Avšak od roku 2021 budú proti tomuto vírusu očkovaní aj chlapci. Každoročne sa totiž u 1 000 žien a 500 mužov vďaka tomuto vírusu vyvinie rakovina. Je známe, že u žien sa môže na základe tohto vírusu objaviť rakovina krčka maternice, ale je len málo známe, že u mužov sa môže vyvinúť rakovina úst, krku, konečníka a penisu. HPV je vysokonákazlivé a približne 8 z 10 žien a mužov s ním počas svojho života príde do styku. Tak ako aj mnoho ďalších vírusov, tak aj HPV sa zvyčajne z organizmu vylúči do 2 rokov. Avšak ak sa to nestane, vzniká infekcia HPV, ktorá zvyšuje riziko vzniku závažných chorôb u žien a mužov v niektorých prípadoch až o 99 %.6