Rakovina krčka maternice

Žiadna žena nemusí zomrieť na rakovinu krčka maternice – chorobu, ktorej sa dá predísť, no napriek tomu je každoročne zodpovedná za približne 311 000 úmrtí.1 Pokročilé skríningové a diagnostické testy sú kľúčom k zlepšeniu stratégií prevencie choroby.

video-background

 

Existuje viac ako 100 druhov HPV. Podľa rizika, že spôsobia rakovinu, sú klasifikované ako:

  • nízkorizikové typy
  • vysokorizikové typy

Vo viac ako 90 % prípadov sa HPV z tela vylúči do dvoch rokov od nakazenia sa aj bez liečby. Niektoré infekcie HPV však môžu v tele pretrvávať a viesť ku komplikáciám.3

 

 

Dva typy HPV označované číslami 6 a 11 spôsobujú väčšinu prípadov genitálnych bradavíc. HPV typy, ktoré ich spôsobujú, patria medzi nízkorizikové, pretože nevedú k rakovine alebo iným závažným zdravotným problémom.

Rakovinu môže spôsobiť najmenej dvanásť druhov HPV, avšak najmä dva z nich, typy 16 a 18, vedú k väčšine prípadov rakoviny.

Ide o vysokorizikové typy HPV. HPV infekcia je najčastejšie spojená s rakovinou krčka maternice, ale HPV môže tiež spôsobiť rakovinu vulvy, vagíny, penisu, konečníka, úst a krku.

Podchytiť skoré štádiá je možné prevenciou a predísť tomuto ochoreniu je možné očkovaním. Význam očkovania je vo vytvorení protilátok, ktoré aktívne ničia vírus spôsobujúci rakovinu krčka maternice.8

Očkovanie je racionálnou a účinnou prevenciou infekcie HPV. Najvyššiu ochranu je možné dosiahnuť očkovaním dievčat a chlapcov ešte pred začatím sexuálneho života, teda skôr, než môžu prísť s infekciou HPV do styku.

Aj očkovanie po začatí sexuálneho života však môže priniesť výrazné zníženie rizika rozvoja niektorého z HPV ochorení. Ženy a dievčatá môžu požiadať o očkovanie svojho gynekológa. Gynekológovia sa v ordináciách bežne stretávajú s HPV ochoreniami, a preto dokážu kvalifikovane poradiť nielen v rámci prevencie HPV.

Muži i ženy sa môžu obrátiť aj na svojho všeobecného lekára. Očkovanie pre deti vykonáva detský lekár.9

Čo viete o HPV?

Otestuje sa!

Každoročne je na celom svete viac ako 500 000 ženám diagnostikované toto ochorenie, ktorému sa však dá správnou kombináciou vakcinácie a skríningu predísť. Naučte sa s nami viac.

Otestujte si s nami svoje vedomosti o ľudskom papilomavíruse, ktorý je hlavnou príčinou rakoviny krčka maternice.

 

Chcem sa otestovať

 

PAP test – zaužívaný skríningový nástroj s obmedzeniami

Papanicolaouov test (taktiež známy ako PAP ster alebo PAP test) bol vynájdený v 40. rokoch 20. storočia Dr. Georgeom Papanicolaouom a po celé desaťročia bol jediným testom, ktorý včasne detegoval rakovinu krčka maternice. Tam, kde bol použitý, pomohol PAP test znížiť počet žien postihnutých rakovinou krčka maternice, alebo tých, ktoré za posledných 70 rokov zomreli na rakovinu krčka maternice, najmenej o 80 %. Má však čiastočné obmedzenia kvôli subjektívnej interpretácii testu.4 Pri PAP testoch používajú zdravotníci špeciálne nástroje na ster buniek z povrchu krčka maternice. Bunky sa potom posielajú do laboratória na cytologickú analýzu, kde vyškolený cytotechnik hľadá mikroskopické abnormality. Abnormálne bunky sú často veľmi malé, môžu ostať nepovšimnuté a niekedy je ťažké ich rozlíšiť od normálnych buniek.

 

1/3 prípadov rakoviny krčka maternice sa objaví u žien, ktoré majú normálny výsledok PAP testu.5-7

Nové testy založené na biomarkeroch identifikujú tie ženy, ktoré majú HPV infekcie pretvárajúce infikované bunky na rakovinové.14,15

Ženám, ktoré majú pozitívny test na tento konkrétny biomarker, by prospel okamžitý zásah v podobe kolposkopie, zatiaľ čo u žien, ktoré majú negatívny test a nízke riziko vzniku ochorenia krčka maternice, by bolo prospešné monitorovanie.

 

Pre ženy, ktoré absolvujú kolposkopiu, využíva diagnostický potvrdzovací test pokročilú technológiu biomarkerov na potvrdenie prítomnosti alebo neprítomnosti prekanceróznych lézií. To zlepšuje schopnosť patológov diagnostikovať ochorenie krčka maternice a lekárov robiť rozhodnutia o liečbe.

Aj keď môže byť diagnostika karcinómu krčka maternice alebo rakoviny pomocou biopsie komplikovaná a sú možné falošne pozitívne alebo negatívne výsledky, testy biomarkerov sú veľmi citlivé a presné. Vďaka tomu môžu identifikovať ženy, ktoré majú prekancerózu alebo rakovinu, čo môže ostať nepovšimnuté pri použití štandardných testov.16,17