Postup umelého oplodnenia IVF metódou krok za krokom

Postup umelého oplodnenia IVF metódou krok za krokom

Umelé oplodnenie alebo IVF (in vitro fertilization) je jednou z mnohých metód asistovanej reprodukcie. Ide o modernú a vysoko efektívnu laboratórnu techniku, pri ktorej dochádza k oplodneniu vajíčka spermiou mimo maternice. Jej úspešnosť sa pohybuje medzi 50-60 % na jeden IVF cyklus, a tak predstavuje jeden z najúčinnejších spôsobov riešenia neplodnosti [2].

Ako prebieha umelé oplodnenie IVF metódou

Pri snahe o počatie dieťaťa dnes pre páry, ktoré majú problém s neplodnosťou, existuje niekoľko možností asistovanej reprodukcie. Všetky metódy sme rozobrali v tomto článku. IVF metóda je jednou z najuznávanejších a najúčinnejších. Ak ste sa rozhodli pre túto metódu asistovanej reprodukcie, prečítajte si jej priebeh od samotnej prípravy u lekára až po oplodnenie vajíčka.

https://ivflondon.co.uk/stages-of-ivf/

Prvotné vyšetrenia a konzultácia

Stimulácia vaječníkov (ovulácie)

Tento krok podstúpite len v prípade, že sa na umelé oplodnenie budú využívať vaše vlastné vajíčka. Aby bol celý proces IVF čo najúspešnejší, je dôležité mať k dispozícií väčší počet zrelých vajíčok. Keďže pri prirodzenej ovulácii sa uvoľňuje len jedno vajíčko (oocyt), je nutné na stimuláciu vaječníkov použiť syntetické hormóny. Tie budete užívať napr. vo forme podkožných injekcií alebo tabletiek. Ide najmä o:

Tieto lieky si pacientky aplikujú samy po zaškolení odborníkom podľa vopred stanoveného presného harmonogramu. Tieto hormóny majú za úlohu:

Počas tohto procesu vyvolávania ovulácie pravdepodobne niekoľkokrát navštívite kliniku IVF a lekár pomocou ultrazvuku a krvných testov skontroluje, či všetko prebieha podľa plánu. Celý proces môže trvať približne 8 dní až 5 týždňov [2].

Odber vajíčok

Prebieha 34-36 hodín po poslednej hormonálnej injekcii na samotnej klinike IVF. Ide o miniinvazívny a takmer bezbolestný zákrok, ktorý trvá približne 5-15 minút. Vykonáva sa v krátkej anestézii, pred ktorou vám aplikujú do žily sedatíva a lieky proti bolesti. Na odber vajíčok sa využíva najčastejšie transvaginálna aspirácia pod ultrazvukovou kontrolou. Do vagíny je vložená ultrazvuková sonda a pod jej kontrolou sa ďalej zavádza tenká ihla, ktorá prenikne až do vaječníka. Tam sa opatrne nasajú z folikulov dozreté vajíčka a následne sa umiestnia do kultivačného média. Z narkózy sa preberiete takmer okamžite po výkone a ďalšie 2 hodiny budete sledovaná na dospávacej izbe. Po odbere môžete pociťovať mierne kŕče alebo tlak v podbrušku [2].

Odber spermií

Ak sa rozhodnete použiť na umelé oplodnenie spermie svojho partnera, poskytne vzorku spermií v ordinácii lekára alebo na klinike IVF prostredníctvom masturbácie v deň odberu vašich vajíčok. V niektorých prípadoch sú potrebné iné metódy odberu spermií, ako napríklad aspirácia semenníkov (extrakcia spermií priamo zo semenníka pomocou tenkej ihly alebo chirurgicky). Môžu sa tiež použiť zmrazené spermie darcu [1].

Oplodnenie vajíčok

Prebieha mimo maternice, v laboratóriu, počas 3 až 6 dní nasledujúcich po odbere. Najčastejšie sa využíva jedna z nasledujúcich metód:

Po oplodnení sa vajíčka vyvíjajú v špeciálnom prostredí, ktoré čo najlepšie napodobňuje pomery v maternici. Počas toho sú podrobne monitorované embryológom, ktorý tak vyberie embryá s najvyšším potenciálom na úspech [3].

Vo vopred určených prípadoch sa po úspešnom oplodnení vajíčok vykonáva aj predimplantačné genetické testovanie (PGT). Zvyčajne na 5.-6. deň, keď embryá dosiahnu požadované štádium, sa z nich odoberie malá vzorka. Tá sa následne testuje, aby sa zistila prítomnosť prípadných genetických porúch. Tie embryá, ktoré sú geneticky v poriadku, môžu byť použité v nasledujúcom kroku, teda pri prenose do maternice.

https://www.healthline.com/health-news/children-born-via-ivf-face-higher-health-risks

Prenos embryí (embryotransfer)

Realizuje sa vo vopred dohodnutom termíne, zvyčajne na 3. až 6. deň po odbere vajíčok. Samotný výkon trvá štandardne do niekoľkých minút a prebieha bez anestézie. Do maternice sa cez pošvu zavedie katéter (tenká ohybná hadička), cez ktorý sa zo striekačky prenesie vopred dohodnutý počet embryí. Celá procedúra nie je bolestivá a pacientka po nej zostáva ležať na klinike ešte 30-45 minút [2].  

prenos embryi
https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/in-vitro-fertilization/about/pac-20384716

Nasledujúce obdobie

Po tejto procedúre môžete pokračovať ďalej v bežných denných činnostiach. Náročnejšie fyzické aktivity však radšej ešte na niekoľko dní vynechajte. To, či bol cyklus IVF úspešný a či ste tehotná, overí lekár po 12 dňoch až 2 týždňoch od odberu vajíčok. Vyšetruje sa vzorka krvi, kde sa stanovuje hladina hCG.

Ak sa vám otehotnieť nepodarilo, prestanete užívať hormonálne prípravky a menštruáciu pravdepodobne dostanete do jedného týždňa. Pri akýchkoľvek komplikáciách kontaktujte svojho lekára [1].

Referencie:

[1] “Umelé oplodnenie, … – Lekár.sk.” https://lekar.sk/clanok/umele-oplodnenie. Použité 20.9.2023
[2] “Ako prebieha umelé oplodnenie – Gyncare.” https://gyncare.sk/c/priebeh-umeleho-oplodnenia/. Použité 21.9.2023
[3] “In vitro fertilization – Mayo Clinic.” https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/in-vitro-fertilization/about/pac-20384716. Použité 21.9.2023

Ďalšie články

Zobraziť viac