Úloha diagnostiky pri plodnosti a v tehotenstve

Úloha diagnostiky pri plodnosti a v tehotenstve

Pokročilé skríningové a diagnostické testy umožňujú párom a klinickým lekárom robiť rohodnutia od začiatku plánovania tehotenstva až po pôrod. Každá budúca matka chce mať zdravé dieťa. Či je žena už tehotná, alebo sa snaží otehotnieť, je pravdepodobné, že má obavy týkajúce sa plodnosti, preeklampsie a Downovho syndrómu. 

Dobrou správou je, že pokročilé diagnostické testy môžu poskytnúť ženám a ich lekárom informácie potrebné na predpovedanie, diagnostikovanie a zvládanie týchto stavov. 

Sme si vedomí, akú veľkú hodnotu majú citlivé a spoľahlivé informácie počas tehotenstva. Naša snaha neustále inovovať priniesla portfólio testov zameraných na plodnosť a tehotenstvo, ktoré prinášajú presné výsledky, zmierňujú obavy a pomáhajú pri včasnom a správnom rozhodovaní.

Problémy s plodnosťou sú bežné a vo väčšine prípadov liečiteľné 

Problémy s plodnosťou ovplyvňujú 1 zo 6 párov celosvetovo​1 a v mnohých ohľadoch môžu byť pre páry značným bremenom, od psychického stresu po finančnú záťaž vo forme vysokých nákladov na liečbu. Mužské a ženské faktory rovnakým dielom prispievajú k schopnosti otehotnieť.2Pochopenie týchto faktorov pomáha párom v rozhodovaní o tom, kedy začať plánovať rodinu a aké dostupné možnosti si vybrať pri problémoch s plodnosťou. 

Pokles ovariálnej rezervy je jednou z hlavných príčin neplodnosti.3Ak páry čakajú dlho na možnosť mať deti, tak sa pokles ovariálnej rezervy stáva dôležitým faktorom, pretože je známe, že ovariálna rezerva sa znižuje s vekom.4-7  

Pri narodení majú ženy vo vaječníkoch okolo 2 miliónov vajíčok. To sú všetky vajíčka, ktorými budú po celý svoj život disponovať. S pribúdajúcim vekom sa počet vajíčok vhodných pre životaschopné tehotenstvo znižuje kvalitou aj množstvom.7Výsledky testov ovariálnej rezervy poskytujú informáciu o zvyšných vajíčkach a počte plodných rokov, ktoré žene ostávajú. 4  

AMH testovanie môže sprevádzať personalizovanú liečbu neplodnosti

Anti-Müllerov hormón (AMH) je veľmi dôležitý a presný ukazovateľ ovariálnej rezervy. AMH testovanie môže pomôcť lekárom určiť, koľko vajíčok je stále vo vaječníkoch a pravdepodobnú reakciu na oplodnenie in vitro (IVF). AMH je produkovaný v rastúcich folikuloch.4-6  

AMH test je jednoduchý krvný test a môže byť vykonávaný v ľubovoľnom čase počas menštruačného cyklu. Môže byť vykonávaný v laboratóriách, nemocniciach alebo špecializovaných klinikách a rýchlo a presne priniesť jasné a spoľahlivé merania úrovní AMH. 

AMH testovanie pomáha lekárom viesť pacientov počas liečby a maximalizovať ich šancu otehotnieť a zároveň minimalizovať prípady ovariálneho hyperstimulačného syndrómu (OHSS), ktorý môže mať za následok hospitalizáciu a nepriaznivé účinky. Nový výskum ukázal, že je možné prispôsobiť dávky ľudského rekombinantného folikuly stimulujúceho hormónu (rFSH) podávaného ženám, ktorých vajíčka sa zbierajú na IVF na základe ich špecifickej úrovne AMH8,9.​ Toto môže umožniť viacerým párom počať pomocou IVF. 

Diagnóza preeklampsie

Preeklampsia postihuje celosvetovo asi 8,5 milióna žien ročne10​, alebo 1 z 20 tehotenstiev11. Celosvetovo okolo 76,000 tehotných žien každoročne zomrie na preeklampsiu a súvisiace hypertenzné choroby12. Bol vyvinutý nový a ľahko použiteľný test, ktorý dokáže predpovedať, u ktorých žien s podozrením na preeklampsiu sa tento stav bude alebo nebude rozvíjať. Výsledky, ktoré sú presnejšie než 99 %13​, poskytujú lekárom istotu pri rozhodovaní o tom, ktoré ženy poslať bezpečne domov a na ktoré sa sústrediť pre pravdepodobnosť vyvinutia sa preeklampsie.13 

Neinvazívne testovanie Downovho syndrómu 

Tehotné ženy majú možnosť podstúpiť skríning na Downov syndróm. Tradičné skríningové testy nezachytia jeden zo štyroch prípadov Downowho syndrómu u tehotných žien.14Avšak nový, neinvazívny krvný test založený na DNA, ktorý môže byť vykonávaný od 10. týždňa tehotenstva, je schopný identifikovať viac ako 99 % všetkých prípadov a má falošnú pozitivitu menej ako 0,1 %.15Tento test znižuje počet nepotrebných invazívnych postupov ako je amniocentéza, ktorá je spojená s rizikom potratu.

Diagnostikou sa zmierňujú neistoty počas tehotenstva až po pôrod

Diagnostické testovanie je k dispozícii počas celého tehotenstva, od plánovania cez obdobie tehotenstva a aj po pôrode. Lekári môžu využiť diagnostiku na monitorovanie vrodených, perinatálnych a novorodeneckých infekcií u kojencov a tehotných žien. 

Presnosť výsedkov testovania poskytuje zdravotníckym pracovníkom cenné informácie, ktoré môžu poskytnúť ženám a ich partnerom a na ich základe robiť správne klinické rozhodnutia. 

Referencie:
  1. European Society of Human Reproduction and Embryology. https://www.eshre.eu/Press-Room/Resources.aspx (Last accessed March 2018)
  2. RESOLVE. Infertility FAQ. ​https://resolve.org/infertility-101/infertility-faq/​ (Last accessed March 2017)
  3. CDC. ART National Summary Report 2015 (October 2017). https://www.cdc.gov/art/pdf/2015-report/ART-2015-National-Summary-Report.pdf (Las t accessed February 2018).
  4. Jirge PR. J Hum Reprod Sci. 2011;4(3):108-113.
  5. Maheshwari A et al. Hum Reprod. 2006;21(11):2729-2735.
  6. Grynnerup AG et al. Curr Opin Obstet Gynecol. 2014;26(3):162-167.
  7. Wallace WH et al. PLoS ONE. 2010;5(1):e8772. Andersen AN et al. Fertil Steril 2016, “Individualized versus conventional ovarian stimulation for in vitro fertilization: a multicenter, randomized, controlled, assessor-blinded, phase 3 noninferiority trial” (open access)
  8. Evidence-based Stimulation Trial With Human rFSH in Europe and Rest of World 2 (ESTHER-2). ​https://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT01956123​. (Last accessed December 2016)
  9. Telang MA et al. Placenta. 2013;34(1):2-8.
  10. Verlohren S et al. Am J Obstet Gynecol. 2010;202(2):161.e1-161.e11.
  11. Preeclampsia Foundation. Preeclampsia and Maternal Mortality: a Global Burden. ​http://www.preeclampsia.org/health-information/149-advocacy-awareness/332-preec lampsia-and-maternal-mortality-a-global-burden​. (Last accessed March 2018)
  12. Vatish M et al. Ultrasound Obstet Gynecol 2016, “The sFlt-1/PlGF ratio test in preeclampsia: an economic assessment for the UK” (open access)
  13. Sillence KA et al. Non-Invasive Screening Tools for Down’s Syndrome: A Review. Diagnostics. 2013;3(2):291-314.
  14. Norton ME et al. N Engl J Med. 2015;372(17):1589-1597.

Ďalšie články

Zobraziť viac