Podcast: S moderátorkou Beccou o kontakte s rakovinou | ÁNO ZDRAVIU

Podcast: S moderátorkou Beccou o kontakte s rakovinou | ÁNO ZDRAVIU

Vypočujte si podcast s ambasádorkou osvetovej kampane “Povedz NIE RAKOVINE krčka maternice“ - moderátorkou a influencerkou Beccou.

Osobné skúsenosti s vírusom HPV, ktorý stojí až za 99 % prípadov rakoviny krčka maternice, má aj moderátorka, vlogerka a influencerka Becca a nebojí sa o nich hovoriť nahlas. Na dôležitosť prevencie a pravidelných gynekologických prehliadok upozorňuje na Instagrame a vo svojich videách. Prezradila nám, ako u nej nákaza vírusom prebiehala a čo odporúča všetkým ženám.

Vážnejšiemu ochoreniu predišla vďaka pravidelnej návšteve lekára

Najlepšou formou ochrany pred nebezpečnou rakovinou krčka maternice je prevencia, ktorá môže každoročne na Slovensku zachrániť až 230 žien. Svoje o tom vie aj Becca, ktorej sa ochoreniu podarilo vyhnúť práve vďaka pravidelným gynekologickým prehliadkam.

Nebezpečenstvo nákazy vírusom HPV, ktorý preukázateľne spôsobuje rakovinu krčka maternice, spočíva najmä v tom, že môže prebiehať celkom bezpríznakovo. Becca priznáva, že ju pred nebezpečným ochorením zachránil pozorný prístup lekára, ktorý jej odporučil komplexné vyšetrenie vrátane testu na prítomnosť HPV.

Potom, ako test u Beccy odhalil prítomnosť vírusu, nasledovali pravidelné screeningové vyšetrenia krčka maternice. Tie po čase preukázali zhoršujúce sa výsledky, a preto moderátorka podstúpila biopsiu. Diagnózou bolo druhé predrakovinové štádium na krčku maternice.

Becca absolvovala konizáciu - jednoduchšiu operáciu, pri ktorej jej boli chirurgicky odstránené nebezpečné bunky, u ktorých hrozilo riziko rozvoja do karcinómu krčka maternice. Za úspešnosťou tohto zákroku stojí práve prevencia a včasná diagnostika ochorenia.

Za infekciu vírusom HPV sa netreba hanbiť

Napriek dôležitosti prevencie a včasného podchytenia rakoviny krčka maternice je povedomie o víruse HPV, bohužiaľ, stále veľmi nízke. Moderátorka a vlogerka preto o svojich skúsenostiach hovorí nahlas a otvorene vo svojich vlogoch a na Instagrame a prizvukuje aj na to, že sa za infekciu vírusom netreba hanbiť.

Nákazu HPV vírusom stále  mnoho ľudí odsudzuje ako infekciu spôsobenú promiskuitou či nesprávnou hygienou. Odborníci sa však zhodujú, že sa s vírusom v priebehu svojho života stretne až 80 % všetkých sexuálne aktívnych ľudí. Stigmu, ktorá mnohokrát najmä mladým ľuďom zabraňuje otvorene diskutovať o víruse HPV, je preto dôležité odstrániť.

Čo Becca odporúča všetkým ženám?

Moderátorka a vlogerka priznáva, že úspešnosť liečby vo veľkej miere súvisí s prístupom gynekológa a pozitívnom vzťahom medzi lekárom a pacientom. Zároveň prízvukuje dôležitosť pravidelných gynekologických prehliadok, ktoré aj v jej prípade možno zachránili život.

Ženám navyše odporúča aktívne sa zaujímať aj o možnosť očkovania, ktoré výrazne znižuje riziko vzniku rakoviny krčka maternice. Aj keď je vakcína proti HPV v súčasnosti už plne hradená zo zdravotného poistenia, dosahuje miera zaočkovanosti na Slovensku len zhruba 15 %. Dôvodom je častokrát práve nízke povedomie o možnosti vakcinácie, ktorá sa týka ako dievčat, tak aj chlapcov od 12 rokov, a samotnom víruse HPV.

Na rakovinu krčka maternice už nemusí zomrieť žiadna žena. Chráňte seba a svoje okolie, zúčastňujte sa pravidelných gynekologických prehliadok a využite možnosť v súčasnosti jediného možného očkovania proti rakovine.

Katka Balážiová alias Becca

Katarína Balážiová alias Becca v súčasnosti pôsobí ako influencerka, vlogerka a moderátorka pre lifestylový magazín Refresher. Vo svojich vlogoch a na Instagrame sa venuje problematike gynekologického skríningu a prevencie HPV infekcie. Vzhľadom na osobné skúsenosti s vírusom HPV sa rozhodla stať ambasádorkou osvetovej kampane “Povedz NIE RAKOVINE krčka maternice”.

Katka Balážiová alias Becca

Ďalšie články

Zobraziť viac