Podcast: Moja skúsenosť s vírusom HPV – Rozhovor s herečkou Barborou Palčíkovou | ÁNO ZDRAVIU

Podcast: Moja skúsenosť s vírusom HPV – Rozhovor s herečkou Barborou Palčíkovou | ÁNO ZDRAVIU

Vypočujte si podcast s jednou z ambasádoriek osvetovej kampane "Povedz NIE RAKOVINE krčka maternice“ - herečkou a speváčkou Barborou Palčíkovou

S vírusom HPV sa v priebehu života stretne až 80 % všetkých žien. Napriek tomu je povedomie o samotnom víruse a rakovine krčka maternice, ktorú vírus preukázateľne spôsobuje, veľmi nízke. O jej vlastných skúsenostiach s vírusom HPV sme sa porozprávali s herečkou a speváčkou Barborou Palčíkovou.

Zachránila ju pravidelná prehliadka u gynekológa

Správne informácie od správnych ľudí a v ten správny čas zachraňujú životy. Príkladom je herečka Barborka Palčíková, ktorej vo veku 25 rokov zistili nákazu vírusom HPV.

V tom čase herečka o nákaze vírusom nič netušila, nepociťovala totiž žiadne príznaky. Zachránila ju pravidelná gynekologická prehliadka, v rámci ktorej lekári prostredníctvom cytologického vyšetrenia odhalil prítomnosť tohto nebezpečného vírusu.

Po absolvovaní ďalších vyšetrení bola herečke diagnostikovaná stredne ťažká dysplázia maternice spôsobená vírusom HPV. Absolvovala konizáciu krčka maternice, pri ktorej jej lekári odstránili všetky nebezpečné bunky. Vďaka včasnej diagnostike sa tak uchránila pred ďalším stupňom tohto ochorenia - rakovinou krčka maternice.

O víruse HPV predtým takmer nič nevedela

Martinská herečka priznáva, že o existencii tejto infekcie sa dozvedela až vo svojich 25 rokoch. Infekcia vírusom HPV je pritom najčastejším pohlavne prenosným ochorením a v priebehu života sa s ním aspoň raz stretne až 80 % žien.

Povedomie o samotnom víruse a možnostiach prevencie je, bohužiaľ, veľmi nízke, a to aj napriek tomu, že mu dnes už dokážeme účinne predchádzať. Len málo žien a mužov vie o možnosti očkovania proti vírusu HPV, ktoré výrazne znižuje riziko vzniku rakoviny krčka maternice či iných druhov rakoviny spôsobených vysokorizikovými typmi HPV. Pravidelných gynekologických prehliadok, ktoré neraz včasným odhalením vírusu zachránia život, sa zúčastňuje len zhruba 20 až 40 % Sloveniek.

Aké sú jej rady všetkým ženám?

Barbora prízvukuje, že najdôležitejším krokom pri boji s týmto nebezpečným vírusom je zvyšovanie povedomia o prevencii. Práve preventívna prehliadka jej totiž možno zachránila život. Herečka zároveň dodáva, že pri cytologickom vyšetrení, ktoré dokáže odhaliť abnormálne bunky na krčku maternice, sa nie je čoho obávať a je úplne bezbolestné.

Nemenej dôležité je aj očkovanie, ktoré dnes už nie je vekovo limitované a požiadať oň môže každá žena. Samotná herečka očkovaná nebola, no po prvých skúsenostiach s vírusom HPV to v najbližšej dobe plánuje zmeniť, aby aj ona mohla definitívne povedať NIE rakovine krčka maternice.

Barbora Palčíková

Vyštudovaná herečka v súčasnosti pôsobí v Slovenskom komornom divadle v Martine a hosťuje v Slovenskom národnom divadle a v Mestskom divadle P. O. Hviezdoslava. Vzhľadom na osobné skúsenosti s vírusom HPV sa rozhodla stať jednou z ambasádoriek osvetovej kampane „Povedz NIE RAKOVINE krčka maternice”.

Barbora Palčíková

Ďalšie články

Zobraziť viac