Plánujete rodinu? Najskôr by ste mali porozumieť plodnosti

Plánujete rodinu? Najskôr by ste mali porozumieť plodnosti

Na začiatok si zhrňme pár dôležitých faktov. Po prvé, problémy s plodnosťou ovplyvňujú 1 zo 6 párov celosvetovo. Druhým faktom je, že mužské a ženské faktory môžu prispievať rovnako k problémom s plodnosťou, čiže pokiaľ sa žene nedarí otehotnieť, nemusí to byť len jej problém a rovnako to nemusí byť len problém muža.  S rastúcim trendom počatia v neskoršom veku je potrebné, aby muži aj ženy lepšie rozumeli šanci otehotnieť a vedeli, kedy začať plánovať rodinu.

Chceli by ste bábätko a nedarí sa Vám?

Okrem pokusov o prirodzené počatie existuje niekoľko umelých metód reprodukčných technológií na pomoc párom s problémami s plodnosťou, ako je napríklad oplodnenie in vitro (IVF) a intracytoplazmatická injekcia spermií (ICSI). Priblížime Vám to vo veľmi zjednodušenej podobe. Ide o oplodnenie, ktoré sa neodohráva v tele matky, ale v skúmavke. Žena najskôr dostáva hormóny, vďaka čomu sa potvrdí zrelosť vajíčok. Potom embryológ vyberie to najzrelšie vajíčko na oplodnenie, čím sa zvyšuje šanca. Mužovi sa odoberú spermie priamo z nadsemenníkov, kde sa hromadia. Vajíčko sa následne zlúči s najvhodnejšou spermiou a uloží sa do inkubátora, kde vznikne embryo. Po dvoch až štyroch dňa sa embryo premiestni do maternice. Ženy si zvyčajne nechávajú transferovať dve-tri embryá, aby mali istotu.

Vedeli ste?

Pri narodení majú ženy okolo 2 miliónov vajíčok vo svojich vaječníkoch. Toto je jediný zdroj vajíčok počas celého ich života. S pribúdajúcim vekom sa počet vajíčok vhodných na životaschopné tehotenstvo kvalitatívne a kvantitatívne znižuje.

AMH test

AMH (anti-Müllerov hormón) je hormón produkovaný rastúcimi ovariálnymi folikulmi. Hladiny tohto hormónu v krvi sa používajú na meranie veľkosti ovariálnej rezervy. Zistenie tejto hladiny môže pomôcť lekárom určiť, koľko vajíčok zostáva vo vaječníkoch a pravdepodobnú odpoveď tela na liečbu IVF.

K dispozícii je jednoduchý krvný test na meranie AMH - veľmi dôležitého a presného markera ovariálnej rezervy. Výsledky testov ovariálnej rezervy poskytujú obraz o zostávajúcom množstve vajíčok, a teda o zostávajúcom plodnom čase ženy. Toto umožňuje párom rozhodovať o správnom čase otehotnenia alebo o zvážení liečby.

Pokiaľ sa Vám nedarí otehotnieť prirodzenou cestou, nebojte sa navštíviť odborníkov. Už len konzultácia Vám pomôže v tom, aby ste sa dozvedeli, čo sa môže diať vo Vašom či partnerovom tele, a následne na základe odborných rád si môžete zvoliť, ktorou cestou sa ďalej vydať, aby ste sa mohli rozrásť o nového člena rodiny.

Referencie:
  1. ESHRE Art fact sheet. Available at https://www.eshre.eu/Press-Room/Resources.aspx
  2. Centers for Disease Control and Prevention. National Center for Health Statistics. Available at http://www.cdc.gov/nchs/data/databriefs/db232.htm
  3. European Society of Human Reproduction and Embryology. ART fact sheet.
  4. New York Times. ‘What Happened to All Those Eggs?’ Available at http://www.nytimes.com/2013/02/01/booming/womens-eggs-diminish-with-age.html

Ďalšie články

Zobraziť viac