Maternica – Čo by ste o nej mali vedieť

Maternica – Čo by ste o nej mali vedieť

Maternica býva častokrát označovaná ako najdôležitejší orgán ženskej rozmnožovacej sústavy. Hrá dominantnú úlohu v tehotenstve, no jej zdravie je nevyhnutné pre správne fungovanie pohlavnej sústavy ženy počas celého života.

V súvislosti s maternicou sa, bohužiaľ, môžu vyskytnúť rôzne problémy a komplikácie, ktoré si vyžadujú odbornú liečbu. Aké ochorenia maternicu najčastejšie postihujú a ako im môžete predchádzať?

Čo je maternica

Maternica (latinsky uterus, grécky hystera) je nepárový dutý orgán uložený v malej panve medzi konečníkom a močovým mechúrom ženy. Tvorí súčasť ženskej rozmnožovacej sústavy a je nevyhnutná pre rast a vývoj plodu v tehotenstve.

Tvarom maternica pripomína približne 7-9 centimetrov dlhú sploštenú hrušku. Má schopnosť roztiahnuť sa z veľkosti porovnateľnej uzavretej pästi tak, aby sa do nej zmestilo plne vyvinuté bábätko. Maternica taktiež vyniká svojou obrovskou silou, vďaka ktorej dokáže počas pôrodu vytlačiť dieťa von z tela matky1.

Funkcie maternice

Úlohou maternice v oblasti reprodukcie je zaistiť vhodné podmienky pre uhniezdenie oplodneného vajíčka (nidáciu) a následnú výživu, vývoj a v neposlednom rade pôrod plodu. Zabezpečuje vývoj plodu až do doby, keď sa vyvinie placenta, ktorá následne túto funkciu preberá. Na maternici potom zostáva posledná úloha v tehotenstve, a to vytlačenie plodu von z tela matky - teda pôrod.

Okrem tehotenstva zohráva maternica dôležitú úlohu v tvorbe hormonálneho prostredia v tele, ktoré zabezpečuje prispôsobenie tela na rôzne obdobia reprodukčného života ženy.

Časti maternice

Maternicu rozdeľujeme na dve hlavné časti: telo a krčok. Horné dve tretiny maternice označujeme ako telo maternice (corpus uteri). Predstavuje širšiu dutú oblasť, do ktorej sa v prípade oplodnenia zavŕta vajíčko. Charakteristické sú pre ňu husté steny, ktoré rozvíjajúcemu sa plodu zabezpečujú ochranu2.

maternica

S vagínou spája maternicu krčok maternice (cervix uteri), ktorý tvorí dolnú tretinu maternice. Pomer dĺžky tela a krčka maternice sa v priebehu života ženy mení. Kým u novorodenca je pomer 1:2, u dospelej ženy je to 2:1.

Stena maternice

Stenu maternice tvoria tri vrstvy tkaniva:

Vývoj a zmeny maternice v životnom cykle ženy

V období vývoja plodu v maternici sú u embrya až do 8. týždňa prítomné ženské aj mužské genitálie. Nazývajú sa paramezonefrické kanály (tiež Müllerove vývody) a mezonefrické kanály (tiež Wolfov vývod).

U mužov predstavuje Wolfov kanál základ pre pohlavné ústrojenstvo, Müllerove vývody u chlapcov počas vývoja v maternici zanikajú v plnom rozsahu. Základom ženského pohlavného ústrojenstva sú Müllerove vývody, ktoré umožňujú vývoj vajcovodov, maternice a vagíny. U žien zostáva čiastočne zachovaný aj Wolfov kanál, z ktorého vzniká definitívny močovod3.

Poruchy vývoja maternice

V období prenatálneho vývoja môže v súvislosti s Müllerovými vývodmi dôjsť k rôznym zmenám na maternici. Takéto anomálie sú častokrát odhalené až vtedy, keď sa žena neúspešne pokúša otehotnieť. Možnými prejavmi sú však aj bolestivá alebo chýbajúca menštruácia či bolesť pri pohlavnom styku.

V súvislosti s poruchami vývoja maternice môžeme spomenúť nasledovné anomálie:

Vplyv hladiny hormónov na sliznicu maternice

Vplyvom ženských pohlavných hormónov podlieha sliznica maternice pravidelným zmenám. Nazývame ich aj ovariálny a menštruačný cyklus, ktorý trvá v priemere 28 dní4.

  1. Ovariálny cyklus:

    V prvej fáze tohto cyklu dochádza k vysokej produkcii estrogénov - pohlavných hormónov ženy a k rastu vajíčka vo vaječníku. Následne dochádza k ovulácii - uvoľneniu zrelého vajíčka do vajcovodu, kde môže nastať oplodnenie spermiou. Zo zvyškov vajíčka vzniká v druhej fáze ovariálneho cyklu tzv. žlté teliesko, ktoré produkuje ženský pohlavný hormón progesterón. Ten pripravuje sliznicu maternice na možné tehotenstvo.
  2. Menštruačný cyklus:

    V dôsledku produkcie progesterónu dochádza k rastu sliznice maternice, ktorá sa tak pripravuje na prijatie oplodneného vajíčka. V prípade, že k oplodneniu nedôjde, hladina hormónov prudko klesá a dochádza k menštruácii. V menštruačnej fáze je neoplodnené vajíčko spolu s nadbytočnou sliznicou maternice krvou vylučované von z tela. Po skončení menštruácie, ktorá trvá v priemere 4-7 dní, sa sliznica maternice vplyvom estrogénov začína obnovovať.
  3. Tehotenstvo:

    Ak dôjde k oplodneniu vajíčka, nastáva tehotenstvo. V tomto období dochádza k obrovským zmenám na maternici. Vďaka svalovým vláknam maternica niekoľkonásobne zväčšuje svoj objem a veľkosť. Hmotnosť maternice narastá zo zhruba 60 gramov až na 1 kilogram a tvar maternice sa mení z hruškovitého na oválny. V neskorších fázach tehotenstva môže maternica zasahovať až k rebrovým oblúkom. V maternici sa počas tehotenstva tvorí plodová voda, ktorá chráni plod pred otrasmi a nárazmi. Zároveň dochádza k vzniku placenty, ktorá zabezpečuje výživu plodu. Na konci tehotenstva podnecujú hormóny svalové sťahy maternice, ktoré umožňujú vypudenie bábätka von z tela matky.

Poruchy a problémy s maternicou

Maternicu môžu postihnúť rôzne ochorenia, ktoré môžu byť vrodené, alebo vzniknúť v dôsledku patologických zmien, ako sú napríklad zápalové či nádorové problémy. Pre včasné odhalenie a úspešnú liečbu problému je najdôležitejšia pravidelná prevencia, ktorej dôležitosť narastá s pribúdajúcim vekom. Napriek tomu však mnoho žien aj v súčasnosti pravidelné kontroly, bohužiaľ, zanedbáva.

Najčastejšie príznaky problémov s maternicou

Pre včasné odhalenie možného ochorenia alebo problému s maternicou by ste mali zvýšenú pozornosť venovať nasledovným symptómom:

Najčastejšie ochorenia maternice

Medzi najčastejšie ochorenia, ktoré sa vyskytujú v súvislosti s maternicou, patria nasledovné ochorenia5:

Rakovina maternice

Rakovina patrí medzi najvážnejšie ochorenia, ktoré môžu maternicu postihnúť. Nebezpečná je najmä v tom, že dlhodobo prebieha bezpríznakovo, pričom sa však šíri do celého tela a postihuje aj okolité orgány. V neskorších štádiách sa prejavuje krvácaním do maternice alebo krvavým výtokom z pošvy. Prítomné môžu byť taktiež bolesti v podbrušku, pri močení alebo pri sexe, nechutenstvo a chudnutie.

Hlavnými rizikovými faktormi pri tomto ochorení sú najmä vyšší vek, vplyv hormónov, obezita, dedičnosť a neskorý nástup menopauzy. Liečba väčšinou prebieha chirurgickou cestou - odstránením maternice, prípadne aj vajcovodov. V pokročilých štádiách ochorenia sa kombinuje s chemoterapiou.

Myomatóza maternice

Myomatóza je nezhubné nádorové ochorenie, ktoré postihuje svalovinu maternice. Typický je pre ňu výskyt tzv. myómov - menších nádorov nezhubného charakteru. Vo väčšine prípadov prebieha bezpríznakovo, nespôsobuje žiadne komplikácie a nevyžaduje liečbu.

Myómy postihujú najmä ženy vo veku od 30 do 50 rokov. V prípade väčších nádorov sa toto ochorenie môže prejavovať silným a dlhým menštruačným krvácaním, bolesťami pri sexe a v podbrušku a ťažkosťami s vyprázdňovaním. U žien, ktoré neplánujú tehotenstvo, môže byť v takomto prípade riešením chirurgické odstránenie maternice. V opačnom prípade sa volí iba odstránenie samotných myómov.

Endometrióza maternice

Endometrióza patrí medzi najčastejšie ochorenia maternice. Dochádza pri ňom k výskytu sliznice maternice (endometria) mimo samotného orgánu - najčastejšie na vaječníkoch, vajcovodoch a močovom mechúre. Príčina tohto ochorenia nie je celkom objasnená, no pravdepodobne vzniká v dôsledku nedostatočného odplavenia sliznice počas menštruácie.

Endometrióza sa vyskytuje najmä u žien v reprodukčnom veku (zhruba medzi 20. a 35. rokom života), postihovať však môže aj staršie ženy. Medzi najčastejšie príznaky patrí silná a bolestivá menštruácia. Prítomná môže byť aj bolesť v krížovej oblasti a podbrušku. Ochorenie sa lieči chirurgickým odstránením nadbytočnej sliznice v kombinácii s medikamentóznou liečbou, ktorá zabraňuje opätovnému výskytu choroby

Ďalšie ochorenia maternice

Medzi ďalšie ochorenia maternice patrí napríklad rakovina krčka maternice, prolaps (prepadnutie) maternice, Ashermanov syndróm (zrasty v maternici), pyometra (infekcia v maternici) alebo hematometra (v maternici sa zhromažďuje krv, ktorá neodteká).

Nesprávne polohy maternice

Maternica spravidla zviera 90° uhol s močovým mechúrom, pričom je maternica ohnutá dopredu. V niektorých prípadoch je však uložená nesprávne. Takýto stav sa označuje ako hyperanteflexio (maternica je príliš naklonená dopredu), retroflexio (maternica smeruje dozadu), lateroflexio (maternica smeruje do strany), prolaps maternice (časť maternice alebo celý orgán sa prepadne do pošvy) alebo descensus maternice (maternica klesne smerom nadol, najčastejšie z dôvodu ochabnutia väzov).

Ako sa starať o svoju maternicu

Pre správne fungovanie ženskej pohlavnej sústavy je dôležité jednak zdravie jednotlivých pohlavných orgánov, ale aj hormonálna rovnováha. Pomôcť pritom môže dodržiavanie niekoľkých zásad, ktoré súvisia najmä so zdravou životosprávou a sexuálnym životom6.

  1. Obmedziť by ste mali mastné jedlá, ktoré zvyšujú hladinu soli a cukru v krvi a cholesterol.
  2. Vhodná je konzumácia potravín, ktoré podporujú hormonálnu rovnováhu, ako je napríklad ovos, sója, tekvicové a ľanové semienka, ovocie a zelenina.
  3. Vyhýbať by ste sa mali nadmernej konzumácii alkoholu, cigaretám a stresu. Dôležitý je, naopak, dostatočný spánok.
  4. Pozitívny vplyv na zdravie pohlavnej sústavy a hormonálnu rovnováhu má aj pravidelná športová aktivita. Vhodný je napríklad beh, plávanie alebo chôdza.
  5. Rizikom môže byť aj časté striedanie sexuálnych partnerov.
  6. V prípade hormonálnej nerovnováhy nesiahajte hneď po hormonálnej antikoncepcii. Vhodnejšou a častokrát zdravšou alternatívou sú najmä byliny s obsahom prírodných fytoestrogénov. Môžete ich kúpiť vo forme tabletiek alebo čajov.

 

Najčastejšie kladené otázky o maternici

V nasledujúcej časti nájdete odpovede na najčastejšie otázky súvisiace s maternicou.

Ako sa dá najrýchlejšie zistiť problém s maternicou?

Prvé problémy s maternicou sa najčastejšie prejavujú ako bolesť pri pohlavnom styku. Častými sú však aj problémy s menštruáciou, ktorá môže byť bolestivá, nadmerne silná alebo absentujúca. V každom prípade je pri každom príznaku, ktorý by mohol poukazovať na problém s maternicou, potrebné vyhľadať pomoc svojho lekára.

Ako maternica reaguje na potrat?

Maternica môže na potrat reagovať rôznymi komplikáciami. Najčastejšie sa jedná o bolesť a krvácanie. Pri takzvanom nekompletnom potrate sa môžu vyskytnúť aj rôzne infekčné a zápalové ochorenia.

Je maternica upevnená napevno?

Maternica je v strede panvovej dutiny upevnená pomocou väzov. Pod tlakom plného močového mechúra sa môže mierne pohybovať dozadu, v prípade plného konečníka zasa dopredu.

Ktoré ochorenia maternice sú najčastejšie a komu hrozia?

Najčastejším a bohužiaľ aj jedným z najnebezpečnejších ochorení maternice je rakovina. Postihuje najmä ženy po menopauze.

Referencie:

1. Maternica. Available at: http://dai.fmph.uniba.sk/~filit/fvm/maternica.html.

2. Uterus: Anatomy, blood supply, histology, functions | Kenhub. Available at: https://www.kenhub.com/en/library/anatomy/the-uterus.

3. Uterus Development – UNSW Embryology. Available at: https://embryology.med.unsw.edu.au/embryology/index.php/Uterus_Development.

4. Stages of Menstrual Cycle: Menstruation, Ovulation, Hormones, Mor. Available at: https://www.healthline.com/health/womens-health/stages-of-menstrual-cycle.

5. Uterine Diseases. Available at: https://medlineplus.gov/uterinediseases.html.

6. 7 Ways To Promote A Healthy Uterus To Increase Fertility. Available at: https://fertilityinstitute.com/blog/7-ways-promote-healthy-uterus-increase-chances-fertility/.

Ďalšie články

Zobraziť viac