Január je mesiac povedomia o zdraví krčka maternice

Január je mesiac povedomia o zdraví krčka maternice

10 vecí, ktoré by ste mali vedieť o prevencii rakoviny krčka maternice

  1. Rakovine krčka maternice je možné predchádzať správnym skríningom, vakcináciou a liečbou.
  2. Ľudský papilomavírus (HPV) je príčinou viac ako 99 % prípadov rakoviny krčka maternice a dva najrizikovejšie typy, HPV 16 a HPV 18, sú zodpovedné za viac ako 70 % prípadov rakoviny krčka maternice.
  3. Infekcie HPV sú veľmi časté a môžu postihovať mužov aj ženy, ktorí si často neuvedomujú, že sú infikovaní. HPV môže byť prenášané kontaktom z kože na kožu, vrátane orálneho, análneho a vaginálneho kontaktu.
  4. Väčšina infekcií HPV sa prirodzene odstráni z tela sama, ale v niektorých prípadoch sa z neliečených vysokorizikových infekcií môže vyvinúť prekanceróza alebo rakovina.
  5. Úspešná liečba prekanceróznych lézií môže zabrániť vzniku rakoviny krčka maternice. Skoršia identifikácia umožňuje menej invazívne možnosti liečby a lepšie výsledky pre ženy.
  6. Pap test (alebo Pap ster), ktorý funguje na princípe hľadania abnormálnych buniek pomocou mikroskopu, nemusí chorobu zachytiť. Štúdie ukázali, že až 1 z 3 žien s diagnostikovanou rakovinou krčka maternice mala normálny výsledok Pap testu.
  7. V záujme lepšej predikcie budúceho stavu krčka maternice podporujú profesionálne smernice skríning pomocou HPV testu založeného na DNA, pri ktorom sa zisťuje, či je žena vystavená riziku choroby alebo sa u nej už choroba vyvíja.
  8. Pozitívny výsledok testu HPV neznamená, že máte alebo sa u Vás vyvinie rakovina krčka maternice. Väčšina infekcií HPV je prechodná a je potrebné ďalšie testovanie, aby sa zistilo, ktoré ženy potrebujú ďalší zásah.
  9. Negatívny výsledok testu na vysokorizikové HPV uisťuje ženu, že má veľmi nízke riziko vzniku rakoviny krčka maternice a že je v bezpečí až do ďalšieho vyšetrenia.
  10. Pozitívny vysokorizikový výsledok HPV umožňuje Vášmu poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti poskytnúť vhodné následné testovanie a ošetrenie podľa potreby.

Ďalšie články

Zobraziť viac