Ženy sú silné bytosti, o tom niet pochýb. Avšak netreba zabúdať, že ženské zdravie je mimoriadne krehké a náchylné na rôzne infekcie a iné gynekologické problémy. Príznaky niektorých ochorení vieme odhaliť včas aj samy, o iných sa prvýkrát dozvieme až v ambulancii lekára. Sprevádzajú vás nepríjemné ťažkosti? Problémy vám môžu spôsobovať aj polypy na maternici. Najviac postihujú ženy v období menopauzy, ale môžu sa vyskytnúť aj v nižšom veku. Vo väčšine prípadov majú nezhubnú povahu a nespôsobujú žiadne ťažkosti. Naopak, u niektorých žien môžu byť príčinou nezvyčajného krvácania z pošvy alebo problémov s počatím. Prečítajte si, ako sa polyp na maternici prejavuje a ako ho liečiť.
Čo je polyp na maternici
Polyp na maternici je útvar vyrastajúci zo sliznice maternice, teda jej vnútornej výstelky, ktorá sa nazýva endometrium. Okrem buniek samotnej sliznice ho sčasti tvorí aj väzivo a drobné krvné cievy. V drvivej väčšine prípadov ide o nezhubný (benígny) výrastok. Len zlomok polypov na maternici, približne 1 %, môže mať známky zhubnej transformácie a viesť ku vzniku rakoviny[1].
Polypy na maternici môžu nadobudnúť rôzne tvary a veľkosti. Najčastejšie rozlišujeme dva typy, a to stopkatý alebo prisadlý polyp, podľa toho, či majú tenkú stopku alebo širokú základňu. Častokrát majú v priemere len niekoľko milimetrov, ale môžu dorastať aj do veľkosti niekoľkých centimetrov, napr. ako golfová loptička, a vypĺňať tak celú maternicu[2]. Špecifickým typom je polyp vyčnievajúci na krčku maternice.
Príčiny vzniku polypu na maternici
Presná príčina vzniku polypu na maternici nie je známa, predpokladá sa však, že hlavnú úlohu zohráva pôsobenie hormónov na výstelku maternice, konkrétne hormón estrogén[1].
Hladina estrogénu sa prirodzene zvyšuje v prvej polovici menštruačného cyklu, a tak pozitívne ovplyvňuje rast a hrubnutie endometria. To sa neskôr na konci cyklu odlučuje a z maternice odchádza v podobe menštruačného krvácania. Avšak v prípade, že hladina estrogénu v krvi je dlhodobo a nadmerne zvýšená, endometrium sa zväčšuje viac ako je prirodzené, a môže tak dôjsť ku vzniku polypu v maternici a jeho následnému zväčšovaniu.
Rizikové faktory
- zvýšená hladina estrogénu – podporuje rast endometria
- ženy v období menopauzy alebo po menopauze – najviac postihujú ženy vo veku 40 – 50 rokov
- nadváha (BMI >25) a obezita (BMI > 30) – tukové tkanivo je hormonálne aktívnou súčasťou ľudského tela, a pokiaľ je prítomné v nadmernom množstve (obezita), je spojená s vyššou produkciou estrogénu v našom organizme
- hormonálna substitučná terapia (HRT) – lieky používané napr. v terapii bežných príznakov menopauzy
- liek Tamoxifen – liečivo používané napr. v hormonálnej terapii rakoviny prsníka
- niektoré vrodené genetické syndrómy – napr. Lynchov syndróm[3]
- lokalizovaný chronický zápal v maternici[1]
Príznaky polypu na maternici
Udáva sa, že až 82 % žien s polypom na maternici nepociťuje žiadne ťažkosti[1]. Preto sú často objavené náhodne počas preventívnej prehliadky u gynekológa alebo pri vyšetrení z iného dôvodu. Výnimočne môžu polypy väčšej veľkosti prečnievať cez krčok maternice do pošvy.
Ak sa však endometriálne polypy nejako prejavia, najčastejšie ide o abnormálny krvavý výtok z pošvy. Štúdie tvrdia, že sú zodpovedné až za polovicu prípadov, kedy ženy trpia týmto nezvyčajným krvácaním[1].
Možné príznaky:
- nepravidelný menštruačný cyklus
- krvácanie alebo krvavý výtok medzi jednotlivými menštruačnými cyklami u žien v reprodukčnom veku
- nezvyčajne silné menštruačné krvácanie
- krvácanie alebo krvavý výtok u žien po menopauze
- problémy s počatím (infertilita)
- krvácanie po pohlavnom styku[3]
Diagnostika polypu na maternici
V rámci diagnostiky môže gynekológ použiť rôzne vyšetrenia:
- transvaginálny ultrazvuk (TVUS) – ultrazvuková hlavica je zavedená pošvy pacientky a lekár sleduje snímaný obraz
- hysterosonografia – vyšetrenie funguje na rovnakom princípe ako predošlé, ale navyše sa pomocou cievky zavedie do maternice tekutina, ktorá poskytne prehľadnejšie zobrazenie maternice
- hysteroskopia – lekár pacientke zavedenie trubicové optické zariadenie do maternice cez pošvu a umožní tak priame zobrazenie vnútra maternice
- endometriálna biopsia/kyretáž – získanie tkaniva z výstelky maternice za pomoci nástrojov a jeho následné prehliadnutie pod mikroskopom[2]
Spôsoby liečby polypu na maternici
O terapii rozhoduje lekár individuálne u každej pacientky na základe viacerých faktorov, pretože existuje niekoľko možností ako postupovať ďalej.
- Aktívne sledovanie – Ak je žena ešte stále v reprodukčnom veku a polyp v maternici je malý, bez známok zhubnej transformácie, a nespôsobuje jej žiadne ťažkosti, môže sa lekár rozhodnúť polyp neodstrániť a naďalej ho pravidelne sledovať. Polypy menšej veľkosti niekedy v priebehu rokov zmiznú aj bez liečby.
- Farmakologická terapia – Používajú sa lieky, ktoré zabezpečia vyrovnanú a optimálnu hladinu hormónov, ako napr. progestíny alebo GnRH agonisti. Toto je obvykle však len krátkodobé riešenie, pretože po vysadení liekov sa nepríjemné príznaky zvyčajne vrátia.
- Chirurgická terapia – Odstránenie polypov, tzv. maternicová polypektómia, sa vykonáva v rámci hysteroskopie. To je procedúra, ktorá umožňuje lekárovi nahliadnuť do vnútra maternice a počas toho zároveň endometriálne polypy odstrániť. Táto metóda je veľmi precízna. Po odstránení je odobraté tkanivo odoslané na vyšetrenie pod mikroskopom, aby sa overilo, že polyp na maternici naozaj nebol prejavom rakoviny[2].
Vplyv polypu na maternici pri snahe o počatie
Endometriálne polypy môžu byť jedným z dôvodov, prečo sa ženám nedarí otehotnieť. Medzi neplodnými ženami sú príčinou infertility v 2 – 24 % prípadov[1]. V maternici pôsobia v rôznej miere ako prekážka, a tak znemožňujú spermiám alebo samotnému vajíčku vstup do maternice, príp. následné splynutie. Takisto môžu negatívne ovplyvňovať aj uhniezdenie už oplodneného vajíčka tým, že jednoducho povedané „zaberajú miesto“, alebo do svojho okolia vylučujú látky, ktoré znižujú životaschopnosť tohto vajíčka alebo spermií[1].
Štúdie uvádzajú, že odstránenie polypov prostredníctvom hysteroskopie v konečnom dôsledku zlepšilo plodnosť u žien, ktoré mali predtým problémy s počatím bez inej známej príčiny[1].
Dôvodov, ktoré môžu byť na vine pri problémoch s otehotnením, je však omnoho viac. Preto v prípade, že sa vám o počatie nedarí ani po roku pravidelného pohlavného styku bez použitia antikoncepcie, by ste mali zvážiť návštevu svojho lekára, ktorý bude schopný vykonať potrebné vyšetrenia a pokúsiť sa odhaliť príčinu.
Prevencia proti výskytu polypu na maternici
Cielená prevencia vzniku polypu na maternici zatiaľ nie je známa. Dôležité preto je, aby ste pravidelne absolvovali preventívne prehliadky u svojho gynekológa, alebo ho aktívne kontaktovali v prípade, že budete pociťovať akékoľvek ťažkosti.
[1] „Endometrial polyps: Pathogenesis, … – National Library of Medicine.“ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6501471/. Použité 23.2.2023.
[2] „Uterine polyps – Mayo Clinic.“ https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/uterine-polyps/symptoms-causes/syc-20378709. Použité 22.2.2023.
[3] „Uterine polyps – Cleveland Clinic.“ https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/14683-uterine-polyps. Použité 23.2.2023.