Tehotenstvo po preeklampsii. Je bezpečné mať ďalšie dieťa?

Preeklampsia môže byť desivou skúsenosťou. Môže nastať odrazu, naberať na sile, či dokonca nastať až do šiestich týždňov po pôrode. Preeklampsia je vážna komplikácia a predstavuje značnú časť úmrtnosti dojčiat a matiek.1 Ak mala žena preeklampsiu počas svojho prvého tehotenstva, môže mať obavu opäť otehotnieť. Tu je všetko, čo potrebuje vedieť.

Nebezpečenstvo preeklampsie

Preeklampsia je porucha krvného tlaku vyskytujúca sa iba v tehotenstve. Môže spôsobiť komplikácie, vrátane poškodenia životne dôležitých orgánov, špeciálne obličiek a pečene. Pretože mnohé z jej príznakov môžu byť maskované bežnými problémami v tehotenstve – ako napríklad opuchnuté nohy, bolesti hlavy alebo nevoľnosť – diagnóza preeklampsie sa dá ľahko prehliadnuť. 

Preeklampsia zväčša začína po 20. týždni tehotenstva. Nanešťastie čím skôr sa prejaví, tým je závažnejšia a hrozí:

 • Predčasný pôrod
 • Nízka pôrodná hmotnosť kvôli obmedzenému toku krvi cez tepny, ktoré privádzajú menej kyslíka a živín k plodu
 • Oddeľovanie placenty od steny maternice, čo spôsobuje vážne straty krvi
 • Záchvaty (eklampsia)

Riziko preeklampsie po druhýkrát

Riziko opakovania sa zvyčajne závisí od toho, aký silný bol priebeh pri predchádzajúcej preeklampsii. Pravidlom je, že čím skôr sa choroba v tehotenstve vyvinie, tým je závažnejšia — a je pravdepodobnejšie, že sa u ženy vyvinie znova.Až u 20 % žien, ktoré už zažili preeklampsiu, sa tento stav vyvinie aj v nasledujúcom tehotenstve.

Dôležité je, že u 10 – 20 % závažných prípadov preeklampsie sa vyvinie HELLP3, skrátene hemolysis, elevated liver enzymes and low platelet count (hemolýza, zvýšený počet pečeňových enzýmov a nízky počet krvných doštičiek). Môže spôsobiť rozklad červených krviniek, vytvorenie krvných zrazenín a akútne poškodenie pečene. Ak žena už mala HELLP, riziko opätovného objavenia sa v nasledujúcom tehotenstve sa drasticky zvyšuje.

Tipy na ďalšie tehotenstvo

Vedci zatiaľ nevedia určiť, prečo majú niektoré ženy preeklampsiu a iné nie. Niektoré rizikové faktory sú však známe:

 • osobná alebo rodinná anamnéza
 • chronická hypertenzia alebo iný stav ako napríklad choroba obličiek, lupus alebo cukrovka
 • vek (mladšia ako 20 rokov alebo staršia ako 40 rokov)
 • obezita
 • viacnásobné tehotenstvo
 • rozdiel medzi deťmi nižší ako 2 roky a viac ako 10 rokov
 • oplodnenie in vitro (IVF) – asistované tehotenstvo

S týmito rizikovými faktormi sa nedá veľa urobiť, avšak existuje niekoľko jednoduchých opatrení, ktoré môžu udržať ženu v bezpečí. 

Nechajte sa skontrolovať: Ak žena, ktorá mala preeklampsiu, plánuje mať viac detí, jej lekár bude chcieť najprv vyšetriť funkciu krvi a obličiek, ako aj skontrolovať abnormality alebo možné trombózy, ktoré môžu so stavom korelovať. Ak už je tehotná, tak skríning v prvom trimestri môže presne a neinvazívne vyhodnotiť jej riziko rozvoja preeklampsie. 

Ihneď začnite prenatálnu starostlivosť: Najlepším spôsobom liečby preeklampsie je čo najrýchlejšia identifikácia. Lekár si pravdepodobne vyžiada vzorku krvi a moču a použije ich ako základ pre porovnávanie počas tehotenstva. Podozrenie na preeklampsiu je možné vyšetriť jednoduchým krvným testom. Výsledky ukážu, či sa dá preeklampsia vylúčiť počas nasledujúcich štyroch týždňov.5

Dajte sa do formy: Nadváha zvyšuje úroveň krvného tlaku a spomaľuje prietok krvi v žilách, čo zvyšuje riziko zrazenín. Pokiaľ lekár povolí fyzické cvičenie, je dôležité zapojiť sa do menej náročných aktivít. Žena si však musí byť vedomá svojich obmedzení.

Postarajte sa o cukrovku: Žena, ktorá prekonala preeklampsiu a ktorá žije s cukrovkou závislou na inzulíne, musí pred otehotnením venovať zvýšenú pozornosť svojmu stavu a urobiť všetko pre to, aby ho mala pod kontrolou. Podobne by sa malo dohliadať na všetky ostatné zdravotné stavy. 

Liečba: V prípade rizika preeklampsie lekár pravdepodobne predpíše liek na riedenie krvi v prvom trimestri na zníženie krvného tlaku.6 

Mala by to urobiť?

Ak sa ho niekto opýta, čo by odporučil žene, ktorá sa bojí opätovnej preeklampsie, Dr. Stefan Verlohren, konzultant a docent pre matersko-fetálnu medicínu Charité University Medicine Berlin tvrdí, že by ju v tom podporil. S novými metódami diagnostiky a monitorovania je teraz oveľa ľahšie predpovedať výskyt preeklampsie. “Teraz môžeme pacientkam s istotou povedať, či sa to stane znova a neskôr môžeme počas tehotenstva opäť použiť skríning na regulovanie rizika.”  Vedľajší efekt? Uistená pacientka, ktorá si vie lepšie užívať tehotenstvo. 

 

 


Referencie

 1. Verlohren, S., Galindo, A., Schlembach, D., Zeisler, H., Herraiz, I., et al. (2010). An automated method for the determination of the sFlt-1/PIGF ratio in the assessment of preeclampsia. Am J Obstet Gynecol. 202(2), 161.e1-161.e11.
 2. Ukah, U.V., Payne, B., Hutcheon, J.A., et al. (2018) Assessment of the fullPIERS Risk Prediction Model in Women With Early-Onset Preeclampsia. Hypertension.  <http://hyper.ahajournals.org/content/early/2018/02/09/HYPERTENSIONAHA.117.10318>.
 3. Karakus, S., Bozoklu Akkar, O., Yildiz, C. et al. (2016). Serum levels of ET-1, M30 and angiopoietins-1 and -2 in HELLP syndrome and preeclampsia compared to controls. Arch Gynecol Obstet. 293 (2) 351-359.
 4. Malmström, O., Morken, N.H. (2018) HELLP syndrome, risk factors in first and second pregnancy: a population-based cohort study. AOGS. <http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/aogs.13322/abstract>.
 5. Verlohren, S., Llurba, E., Chantraine, F. (2016). The Sflt-1/PLGF ratio can rule out preeclampsia for up to four weeks in women with suspected preeclampsia: Risk factors, prediction of preeclampsia. Pregnancy Hypertension. 6(3):140-141.
 6. Rolnik, D.L., Wright, D., Poon, L.C.Y., et ail. (2017) ASPRE trial: performance screening for preterm pre-eclampsia. Ultrasound in Obstet Gynecol. 50(4):492-495.