Spoločne na ceste v boji proti rakovine krčka maternice

Spoločne na ceste v boji proti rakovine krčka maternice

Karcinómu krčka maternice je možné predchádzať. Včasné odhalenie a prevencia tohto ochorenia môžu zachrániť až 265 žien ročne. Toto posolstvo pomáha šíriť osvetová, mediálna a komunikačná kampaň občianskeho združenia NIE RAKOVINE, ktorej partnerom sa stal aj Roche Diagnostic Slovensko.

Na rakovinu krčka maternice by nemusela zomrieť ani jedna žena

Rakovina krčka maternice na Slovensku ročne postihne až 600 žien. U zhruba polovice žien je ochorenie diagnostikované až v II. alebo III. štádiu a približne 230- 265 pacientok na toto ochorenie každý rok, žiaľ, aj zomiera.

Karcinóm krčka maternice sa spája s vírusovou infekciou ľudským papilomavírusom (HPV), ktorá sa prenáša najmä pohlavným stykom. Infekcia HPV však nemusí automaticky znamenať katastrofu. Existuje vyše 150 druhov HPV a nie všetky sú nebezpečné. S rizikom vzniku karcinómu krčka maternice súvisí najmä typ 16 a 18. Ohrození sú najmä mladí, pohlavne aktívni ľudia medzi 15. a 29. rokom života.

Nákaze vírusom HPV je možné jednoducho predísť, a to vďaka očkovaniu a pravidelným gynekologickým prehliadkam spolu so skríningovým vyšetrením krčka maternice.

Napriek účinnosti preventívnych opatrení však každoročné gynekologické prehliadky na Slovensku absolvuje len niečo vyše 20 % žien. Aj preto je toto zákerné ochorenie častokrát zachytené až v posledných, rozvinutých štádiách.

Predchádzajme rakovine krčka maternice

Spoločnosť Roche pokladá preto za mimoriadne dôležité zvýšiť povedomie o závažnosti tohto ochorenia, význame jeho včasného záchytu a možnostiach prevencie. Aj preto sme sa rozhodli vystupovať ako partner online videokampane s názvom “Povedz NIE RAKOVINE krčka maternice”, ktorej cieľom je prostredníctvom digitálnych médií poukázať na dôležitosť vakcinácie proti HPV a skríningových vyšetrení.

Rakovine krčka maternice vieme predchádzať. Chráňte seba a svojich blízkych pred infekciou HPV a povedzte NIE RAKOVINE.

Viac o víruse HPV, rakovine krčka maternice a možnostiach skríningových testov sa dozviete v našej online poradni.

Ďalšie články

Zobraziť viac