Prevencia pri rakovine krčka maternice

Prevencia pri rakovine krčka maternice

Rakovina krčka maternice je celosvetovo štvrtou najčastejšou rakovinou u žien, pričom v roku 2020 si vyžiadala až 342 000 úmrtí.[1]

S ochorením sa dá v raných štádiách bojovať, alebo mu predísť prevenciou. Ako pri každej chorobe, aj pri rakovine krčka maternice je dôležitá včasná diagnostika a absolvovanie pravidelných gynekologických prehliadok.

Čo je HPV

Ľudský papilomavírus známy ako HPV je typ vírusu, ktorý napáda bunky a spôsobuje abnormálny rast tkaniva. Je viac než pravdepodobné, že väčšina sexuálne aktívnych žien sa počas svojho života s touto infekciou stretne. Silný imunitný systém sa s ňou vie vysporiadať bez väčších ťažkostí. V horších prípadoch môže trvalá infekcia spôsobiť rakovinu krčka maternice.[2] O priebehu ochorenia sa dočítate na našom blogu o HPV víruse. (https://www.mamejednadruhu.sk/ludsky-papilomavirus-hpv/)

Postihuje aj mužov

Infekcia HPV sa zvyčajne prenáša z muža na ženu, preto by na svoje zdravie nemali zabúdať ani muži. Testovaním majú aj muži istotu, že vírusom nie sú nakazení  a predídu vývinu ochorenia. Infekcia HPV u mužov síce nespôsobí rakovinu krčka maternice, ale môže sa u nich vyvinúť rakovina úst, krku, konečníka a penisu.[3]

Čo spôsobuje HPV

Žena sa môže infikovať počas pohlavného styku. Vírus HPV sa neprenáša len vaginálnym, ale aj orálnym a análnym pohlavným stykom, ale nie je vylúčený ani iným blízkym kontaktom. Dôležité je podotknúť, že samotný vírus ochorenie nespôsobuje. K vzniku rakovinotvorného nádoru prispievajú aj iné faktory.

Veľa sexuálnych partnerov

Všeobecne platí, že väčší počet sexuálnych partnerov u vás či vášho partnera zvyšuje riziko získania HPV.

Včasná sexuálna aktivita

Sex v ranom veku zvyšuje riziko HPV.

Iné sexuálne prenosné infekcie

Opakované infekcie pošvy či už bakteriálneho alebo vírusového pôvodu prispievajú k rozšíreniu infekcie. Ak ste počas života trpeli inými pohlavne prenosnými chorobami, ako sú chlamýdie, kvapavka, syfilis a HIV/AIDS, riziko HPV je výrazne vyššie.

Oslabený imunitný systém

Silný imunitný systém spôsobí, že sa telo HPV infekcie zbaví a nespôsobí vám žiadne vážne problémy. V prípade oslabenej imunity je pravdepodobnosť vzniku rakoviny krčka maternice      vyššia.

Fajčenie

Fajčenie je spojené so skvamocelulárnym karcinómom krčka maternice.

Užívanie hormonálnej antikoncepcie

Vyššie percento vzniku rakoviny krčka maternice je u žien, ktoré užívajú hormonálnu antikoncepciu.[4]

Aké sú príznaky HPV

Pri rakovine krčka maternice je najväčším strašiakom neskorá identifikácia ochorenia. Pacientky v raných štádiách rakoviny nemusia cítiť žiadne ťažkosti. Prvé problémy prichádzajú až v pokročilejšom štádiu, kedy je nádor rozšírený a liečba komplikovanejšia.

Národný onkologický inštitút hovorí: „Mnohé ženy sa mylne domnievajú, že keď necítia problémy, všetko je v poriadku. Riskujú však, že sa ocitnú medzi približne 600 pacientkami, ktoré sa každoročne dozvedia, že ochoreli na rakovinu krčka maternice.”

Medzi hlavné príznaky rakoviny krčka maternice patrí:

Vaginálne krvácanie

Vaginálne krvácanie po pohlavnom styku, medzi menštruačnými cyklami alebo po menopauze.

Vaginálny výtok

Vodnatý, krvavý výtok s nepríjemným zápachom.

Bolesť panvy

Bolesť v podbrušku počas pohlavného styku alebo bolesť panvy.

Rakovina krčka maternice

Rakovina krčka maternice je konečným a najhorším možným štádiom, do ktorého môže po infikovaní vírus HPV vyústiť.  "Ak sa zanedbá prevencia, infekcia HPV pretrváva a za desať a viac rokov môže dokonca vyústiť až do rakoviny krčka maternice," vysvetlil NOI. Imunitný systém nedokáže infekciu potlačiť, a vtedy dochádza ku karcinómu krčka maternice.

Na Slovensku každoročne ochorie na rakovinu krčka maternice približne 600 žien, najčastejšie sa vyskytuje vo veku okolo 45 rokov. V súčasnosti je však diagnostikovateľná a v skorom štádiu efektívne liečiteľná.

Ako sa brániť proti HPV

V snahe zabrániť infekcii vírusom HPV sa nespoliehajte len na ochranu kondómom, k presonu vírusu stačí akýkoľvek kožný kontakt v oblasti pohlavných orgánov. Nakaziť sa môžete aj pri kontakte so sexuálnymi pomôckami kontaminovanými vaginálnym sekrétom alebo ejakulátom. V nasledujúcich bodoch zistíte najspoľahlivejšie metódy, ako možno predchádzať tejto závažnej infekcii.

Návšteva gynekológa

V prípade rakoviny krčka maternice je kľúčové pravidelné absolvovanie gynekologických prehliadok. Ženy, ktoré chcú byť aj po pohlavnej stránke zdravé a v budúcnosti si plánujú založiť rodinu, nesmú gynekologické prehliadky podceniť. Práve tam totiž gynekológ môže zistiť výskyt HPV vírusu v našom tele a prípadné známnky rizika vzniku nádoru na krčku maternice.

Preventívne testovanie

Cytologické vyšetrenie krčka maternice sa pacientke vo veku od 23 - 64 rokov realizuje počas gynekologickej prehliadky. Pri tomto vyšetrení sa používa PAP test. Pomocou neho sa dokážu nájsť abnormálne bunky rastúce na krčku maternice. Prvé dva stery z krčka maternice urobí gynekológ v ročnom intervale. V prípade negatívnych výsledkov stačí test opakovať o tri roky.[5]

Na Slovensku sa od roku 2019 organizuje celoplošný skríning. „Je dôležité urobiť všetko pre to, aby sa zvýšilo povedomie žien o možnosti účinnej prevencie, keďže v súčasnosti pravidelné gynekologické vyšetrenie absolvuje iba približne 30 % žien,“ upozornila riaditeľka Národného onkologického inštitútu, MUDr. Mária Rečková, PhD.[6]

Ďalší test, ktorým môžeme zistiť už prítomnosť HPV vírusu a na základe výsledku ďalším vyšetrením aj prípadné  počiatočné štádium rakoviny krčka maternice, je HPV test. Tento test zachytí DNA vírus a poskytne nám 3 výsledky. Ukáže jednotlivo 2 najrizikovejšie typy infekcie HPV 16 a HPV 18 a súhrnný výsledok pre 12 ďalších vysokorizikových typov HPV. Na rozdiel od PAP testu, tento moderný typ testu zatiaľ nie je na Slovensku vrámci skríningu uhrádzaný zo zdravotného poistenia, ale je možnosť jeho  priamej úhrady. Na našej stránke nájdete článok o detailnejšom porovnaní týchto 2 typov testovania (https://www.mamejednadruhu.sk/test-hpv-vs-pap/)

Očkovanie proti HPV

Najúčinnejšou metódou, ako sa brániť, je okrem dodržiavania pravidelných preventívnych prehliadok, očkovanie. Vďaka očkovaniu sa v našom tele vytvoria protilátky, ktoré ničia HPV vírus. V súčasnosti sú dostupné 2-, 4- a 9-valentné HPV vakcíny. Všetky typy vakcín nás chránia pred nebezpečnými vírusmi HPV 16 a HPV 18.

Očkovanie je vhodné pre ženy a mužov ešte pred začiatkom sexuálneho života.

Len jedna dávka očkovacej injekcie má 90 % účinnosť a tretia dávka zabráni vzniku približne 70 % prípadov rakoviny krčka maternice.[7] Očkovanie môžete absolvovať u Vášho gynekológa. To, či je vo vašej vekovej skupine suma tohto nepovinného očkovania hradená v nejakej miere zdravotnou poisťovňou, si musíte overiť vo svojej zdravotnej poisťovni. Očkovanie v 13. roku života dieťaťa je podľa najnovších usmernení hradené zdravotnou poisťovňou.

Referencie:

[1] Dostupné online: https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/cervical-cancer
[2] Kstorfin Medical Communications Ltd. Karcinóm krčka maternice. 2018. Dostupné online na: <https://www.noisk.sk/files/2019/2019-08-13-23_59_ESMO_PG_Cervical_SLK_WEB.pdf>
[3] Mina Solanki. Boys in the Netherlands to be vaccinated against HPV virus. 2019. Dostupné online na: <https://www.iamexpat.nl/expat-info/dutch-expat-news/boys-netherlands-be-vaccinated-against-hpv-virus>.
[4] Mayo Clinic. Cervical cancer. 2021. Dostupné online na: <https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/cervical-cancer/symptoms-causes/syc-20352501>
[5] ProCare. Prevencia pri rakovine krčka maternice má skutočne veľký význam. 2021. Dostupné online na: <https://www.procare.sk/prevencia-pri-rakovine-krcka-maternice-ma-skutocne-velky-vyznam/>
[6] Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky. Odštartoval skríning karcinómu krčka maternice. 2021. Dostupné online na: <https://www.health.gov.sk/Clanok?odstartoval-skrining-karcinomu-krcka-maternice-2021>
[7] Sylla G Malvi, PhD. Smita Joshi, PhD. Neerja Bhatla, MD. Vaccine efficacy against persistent human papillomavirus (HPV) 16/18 infection at 10 years after one, two, and three doses of quadrivalent HPV vaccine in girls in India: a multicentre, prospective, cohort study. 2021. Dostupné online na: <https://www.thelancet.com/journals/lanonc/article/PIIS1470-2045(21)00453-8/fulltex>

 

Ďalšie články

Zobraziť viac