Podcast: HPV vírus a možnosti liečby

Podcast: HPV vírus a možnosti liečby

Vypočujte si podcast s poprednou slovenskou gynekologičkou, ktorá ako prvá na Slovensku podala vakcínu proti HPV vírusu.

Dlhoročné skúsenosti v problematike, prehľad v napredovaní liečby a možnosti, ktoré nám medicína ponúka v súvislosti s rakovinou krčka maternice, nám porozprávala v podcaste pani doktorka Sládičeková. Najväčší dôraz však pripisuje prevencii, ktorú mnohé z nás stále zanedbávajú a takisto nedostatku pravdivých informácií, za ktoré žiaľ môžu dezinformácie šíriace sa na internete v súvislosti s vakcínou proti HPV vírusu.

Stačí prísť raz ročne a ochoreniu sa dá predísť

Je veľmi smutné, že niektoré ženy neprídu na preventívnu prehliadku ku svojmu gynekológovi ani raz, nielen raz ročne. Prídu vo veľkej miere v prípade, že už majú nejaký konkrétny problém, ktorý im spôsobuje zdravotné ťažkosti. Pri tomto type rakoviny je to obzvlášť nebezpečné, pretože o nej dlhé roky ani nemusíte vedieť. Práve prevencia dokáže ženy chrániť pred nebezpečným HPV vírusom. Na Slovensku je rakovina krčka maternice treťou najčastejšou rakovinou u žien. Včasným zistením je možné zachrániť až 230 žien ročne. Napriek tomu zomrie každoročne až jedna tretina pacientok. Eliminácia je však reálna a dosiahnuteľná práve spomínanou prevenciou a očkovaním, ako hovorí pani doktorka.

NEpravdy v súvislosti s vakcínou proti HPV vírusu

Pani gynekologička vidí veľký problém aj v nepravdivých informáciách šíriacich sa v rôznych článkoch na internete. Najčastejšími sú podľa jej slov tvrdenia, že očkovanie proti HPV smú absolvovať iba panny alebo, že očkovať sa nemôžu ženy, ktoré ochorenie prekonali. To však nie je pravda.

Očkovať sa môže žena v každom veku. Pani doktorka Sládičeková to odporúča naozaj všetkým ženám, áno aj tým, ktoré majú dlhoročných partnerov. Najlepšiu imunitnú odozvu majú samozrejme tínedžerky pred prvým sexuálnym stykom, dôvodom je práve to, že ich ešte žiadny partner nemohol nakaziť. Nakoľko vieme, že HPV vírus je infekčné ochorenie získané sexuálnym spôsobom, tak práve preto je to riziko menšie pri ženách pred začatím sexuálneho života. Stále však platí, že očkovať sa odporúča naozaj každej jednej z nás. Dôležité je tiež prízvukovať, že očkovať sa smú aj muži, ktorí sa tak do budúcna stávajú bezpečnými sexuálnymi partnermi pre svoje polovičky.

Po získaní HPV sa rakovina môže prejaviť napríklad až o 10 rokov

Nedostatok informácií o rakovine krčka maternice je bohužiaľ fakt. Ženy často nevedia, čo sa im môže stať, ako ju môžu dostať, aké sú riziká alebo možnosti prevencie či samotnej liečby.

Žena v sebe môže mať vírus niekoľko rokov a napriek tomu o ňom nemusí vôbec vedieť. Nebolí ju to, nemá ťažkosti. Rakovina sa môže prejaviť až o niekoľko rokov neskôr, čo je už častokrát vyššie štádium.

Šanca vyhnúť sa rakovine krčka maternice existuje

Pani doktorka vyzýva ženy a prízvukuje už spomínanú prevenciu raz ročne, ktorej súčasťou je bezbolestný odber cytológie, ktorá na základe výsledkov dokáže včas zistiť, v akom stave je krčok maternice. Okrem toho odporúča očkovanie proti HPV vírusu naozaj každému, nielen ženám v každom veku, ale aj ich stálym partnerom či deťom po 12. roku života.

MUDr. Radmila Sládičeková PhD, MPH

Gynekologička, ktorá pôsobí v špezializovanej gynekologicko-pôrodníckej ambulancií RADMA GYN s.r.o. Pani doktorka ako prvá podala vakcínu proti rakovine krčka maternice na Slovensku.

MUDr. Radmila Sládičeková PhD, MPH

Ďalšie články

Zobraziť viac