Vypočujte si podcast s popredným slovenským odborníkom, profesorom doktorom Milošom Jeseňákom o HPV víruse a možnostiach prevencie, ktorá nás pred ním dokáže chrániť.
Hlavná pozornosť sa za posledný rok sústreďuje na očkovanie proti koronavírusu. Nezabúdajme však ani na ďalšie vírusy, proti ktorým dokážeme bojovať a chrániť seba a svoje deti. Viac nám v tomto podcaste porozpráva doktor Miloš Jeseňák, ktorý má množstvo skúseností a odporúčaní, ktoré by sme si všetci mohli zobrať k srdcu.
Rakovinu krčka maternice by sme tu vôbec nemuseli mať
V medicíne presne vieme, aké typy HPV genotypov máme. Vieme aj to, ktorý typ je rizikovejší a tiež, ktorý z nich vyvoláva konkrétne typy nádorových ochorení. Áno, aj rakovinu krčka maternice. Najdôležitejšie však je, že z medicínskeho hľadiska chápeme, ako taký vírus interaguje s naším imunitným systémom, čo je základný predpoklad, aby sme sa vírusu dokázali brániť.
Očkovaním proti HPV vieme predísť viacerým ochoreniam
Dôležitým aspektom, ako spomína aj doktor Jeseňák v podcaste, je, že očkovaním vieme úplne predísť rakovine krčka maternice. Zároveň však nepostihuje iba ženy a dievčatá, ale aj mužov a chlapcov. Veľmi častým ochorením sú napríklad menej spomínané genitálne bradavice. Sú síce nezhubným ochorením, ale zároveň veľmi nepríjemným, z pohľadu liečby, návratnosti ochorenia a recidívy, ale aj z pohľadu rezistencie na štandardnú liečbu.
V neskoršom štádiu po infikovaní rizikovým genotypom HPV vírusu sa často vyskytujú predrakovinové lézie, ktoré sú už len kúsok od prepuknutia rakoviny krčka maternice.
Prečo o tom hovoriť s pediatrom?
Doktor Miloš Jeseňák je takisto pediatrom. Každý rodič by mal o tom hovoriť s detským lekárom svojich detí, aj keď nie vždy je to ľahké. Je úplne pochopiteľné, že rodič ešte nemyslí na to, že by jeho dieťa vôbec mohlo viesť sexuálny život alebo pripúšťať si, že by mohlo v neskoršom veku bojovať s rakovinou. Deti sa však už v období sexuálneho debutu môžu veľmi rýchlo stretnúť s HPV vírusom. Našťastie však platí, že väčšina odznie spontánne, bez toho, aby niesli nejaké následky. Bohužiaľ, ich telo si proti týmto vírusom nevytvorí imunitu, a tak sa môžu nakaziť opakovane.
Faktory, ktoré pomáhajú HPV vírusu pri rozšírení infekcie
V šírení vírusu vo vašom tele pomáhajú rôzne chronické ochorenia, prechodné oslabenie imunity, absencia rôznych vitamínov a minerálov, ale aj oslabená slizničná imunita a rôzne iné ochorenia.
Našťastie väčšina typov vírusu vo vašom tele prebieha asymptomaticky, a teda si žiadne príznaky ani len nevšimnete. Všetko samozrejme závisí od typu HPV vírusu, s ktorým sa daný človek stretne.
Prevencia, prevencia a ešte raz prevencia…
Opakovanie je matkou múdrosti, a preto ani pán doktor Jeseňák nezabudol na tento dôležitý fakt vo svojom podcaste upozorniť. Zaujímavé je, že keď sme hovorili o rôznych typoch genotypov HPV vírusu, tak práve na takej preventívnej prehliadke vedia u vás na špeciálnych skríningových vyšetreniach zistiť, aký konkrétny typ vírusu sa u vás objavil. Toto vyšetrenie zatiaľ nenájdeme u každého gynekológa alebo gynekologičky, ale snáď sa čoskoro na Slovensku dočkáme aj my.
Prečo rodičia nechcú očkovať svoje deti?
Najčastejším dôvodom je hlavne to, že podľa rodičov ich deti ešte nežijú sexuálnym životom. Ďalším je obava z nežiaducich účinkov alebo finančná otázka, či dokonca aspekt, že rodičia HPV ochorenie nepovažujú za niečo závažné. Všetky dôvody však súvisia s rôznymi dezinformáciami alebo s veľmi nízkou informovanosťou rodičov.
Preto by každý rodič mal vedieť, že:
- Vírus sa nemusí šíriť iba pohlavným stykom, ale aj trením a dotykmi.
- HPV očkovanie je jedno z najpreskúmanejších očkovaní vôbec. Dokazujú to kohorty žien, neskôr aj chlapcov, ktorí sú dlhodobo v sledovaní a neprejavujú sa žiadne varovné príznaky, ktoré by viedli napríklad k autoimunitným alebo reumatickým ochoreniam.
- Finančná otázka je niečo, čo veríme, že sa v blízkom čase vyrieši. Existuje však pri deťoch v 13. tom roku života možnosť, kedy niektoré poisťovne preplácajú časť vakcíny. Zároveň deťom v tomto veku stačia iba 2 vakcíny namiesto troch, čo je tiež veľmi pozitívne, keďže deti si dokážu vytvoriť naozaj veľkú imunitnú odozvu už pri dvoch vakcínach.
- Posledný z dôvodov súvisí najmä s nízkou informovanosťou. Rodičia si totiž neuvedomujú, že napríklad pri ich dcérach môže ochorenie prepuknúť v čase, keď už budú mať svoje deti.
Ľudia chcú liek na rakovinu, ale pritom sa bránia HPV vakcíne
Očkovaním proti HPV vírusu nielenže viete predísť rakovine krčka maternice na 100 %, ale takisto sa s týmito typmi genotypov spája aj rakovina vonkajších genitálií, rakovina konečníka, ale aj nádorové ochorenia horných dýchacích ciest, teda napríklad rakovina jazyka, mandlí a mnohé ďalšie ťažko liečiteľné ochorenia, ktoré HPV vírus spôsobuje. Práve preto na očkovanie proti HPV vírusu nikdy nie je neskoro a v konečnom dôsledku nezabudnite aspoň na každoročnú prevenciu u svojho lekára/-ky.
Dajte zaočkovať vášho syna, budete tá najlepšia svokra…
Áno, očkujú sa aj chlapci. Tu by sme si mali brať inšpiráciu z iných krajín, ako je napríklad Austrália, ale aj iné, ktoré už dávno zaviedli plošné očkovanie chlapcov aj dievčat a teraz u nich môžeme pozorovať zásadný pokles genitálnych bradavíc a nádorových ochorení spojených s HPV vírusom. Nechránite len svoje nevesty, a teda matky vašich vnúčat, ale aj svojich synov, napríklad proti rakovine penisu alebo horných dýchacích ciest.
Mohli tu byť, tešiť sa zo života ešte dlhé roky
Na záver možno spomenúť, že rakovina krčka maternice sa týka každej jednej z nás. Či už je to vaša manželka, mama, sestra, starká, teta alebo dobrá kamarátka. Očkovanie proti HPV vírusu dokáže zachrániť ženu v každom veku, pretože horná veková hranica pri tomto type očkovania neexistuje. Ročne by sme touto prevenciou v podobe zaočkovania dokázali zachrániť okolo 200 - 300 žien, ktoré zomrú úplne zbytočne. Zvážte ho aj vy.