Podcast: Ako vieme chrániť deti pred HPV vírusom?

Podcast: Ako vieme chrániť deti pred HPV vírusom?

Vypočujte si podcast s poprednou slovenskou pediatričkou a hlavnou odborníčkou MZ SR pre všeobecnú starostlivosť o deti a dorast, ktorá nám porozpráva o ochrane tínedžerov pred HPV vírusom.

Detská lekárka Elena Prokopová má dlhoročné skúsenosti vo svojom odbore aj s tínedžermi vo veku 9-15 rokov. Ide o obdobie, kedy rodičia dokážu ochrániť svoje deti pred HPV vírusom, s ktorým sa spája množstvo ochorení. Najznámejším je samozrejme rakovina krčka maternice u žien a u mužov sú to rôzne iné druhy rakoviny alebo bradavicové ochorenia. O možnostiach, aké nám medicína ponúka pri ochrane detí, nám porozprávala pani doktorka v dnešnom podcaste.

Prevenciou dokážete svojim deťom zachrániť život

To, čo nám v dnešnej dobe medicína ponúka, je očkovanie, ktoré dokáže ochrániť nielen ženy v každom veku, ale aj tínedžerov, ktorí sa začínajú zbližovať aj v intímnej oblasti. Je pochopiteľné, že nie každý rodič má informácie v tak skorom veku dieťaťa o možnosti rakoviny, a práve preto je dostatočné informovanie pediatrom veľmi dôležité. Je normálne, že nemáte potrebu to ako rodič riešiť tak skoro, je to v podstate vzdialená budúcnosť, ale práve v tej viete svojim deťom zachrániť život.

Kedy by ste mali uvažovať nad možnosťou očkovať svoje deti? Detská lekárka hovorí, že dôležité je začať s očkovaním skôr, než začnú s pohlavným životom. Dôvodom je, že vírus sa šíri práve sexuálnym spôsobom. Tu je dôležité zdôrazniť, že nielen samotným pohlavným stykom, ale aj trením a dotykmi dokáže partner nakaziť partnerku, a preto je prevencia odporúčaná omnoho skôr. Ďalším spomínaným dôvodom prečo očkovať dieťa vo veku cca 9-15 rokov je tiež to, že v tomto období majú deti tak vystimulovanú imunitu, že po očkovaní si dokážu vytvoriť až také množstvo protilátok ako po troch dávkach vakcíny v neskoršom veku.

V boji proti HPV vírusu pomáha tínedžerom aj štát

Dôležitosť v prevencii u detí vidí aj štát. Práve preto je očkovanie v 13. roku života dieťaťa hradené zdravotnou poisťovňou. Hovoríme o dvoch vakcínach, kedy jedna je plne hradená zdravotnými poisťovňami a v druhej dávke sa dopláca rozdiel medzi cenou vakcíny a úhradou za dvojvalentnú vakcínu.

Existujú 2 druhy vakcíny, kde je výber na samotnom rodičovi. Rozdiel je v šírke ochrany. Jedna z nich chráni pred dvoma typmi HPV vírusu, ktoré najčastejšie spôsobujú hlavne rakovinu krčka maternice. Druhá deväťvalentná vakcína chráni pred 4 typmi vírusu, ktoré spôsobujú rakoviny a potom pred 5 typmi vírusu, ktoré spôsobujú benígne ochorenia, hlavne bradavice v rozličných častiach tela.

Áno, očkujú sa aj chlapci

Ako v podcaste hovorí pani doktorka Elena Prokopová, vaši synovia síce nemôžu mať rakovinu krčka maternice, ale vírus u nich môže spôsobiť iné formy rakoviny alebo bradavicové ochorenia. V prvom rade je však dôležité zdôrazniť, že chlapci, ktorí sú očkovaní proti HPV vírusu ešte pred pohlavným spôsobom života, sa stávajú bezpečným sexuálnym partnerom pre budúcu matku vašich vnúčat.

Len na Slovensku ročne na rakovinu krčka maternice ochorie v priemere až 600 žien, pričom až cca 200 žien, matiek a dcér umiera. Zaočkovaním sa dá rakovine krčka maternice predísť. V iných krajinách ako napríklad Rakúsko, Maďarsko a pod. majú preočkovanosť oveľa vyššiu a môžu nám byť vzorom.

Treba o tom hovoriť, informovanosť je veľmi dôležitá

Všetci chceme, aby boli naše dcéry a synovia zdraví. Pýtajte sa pediatrov alebo kontaktujte online poradňu pacientskej organizácie Nie rakovine a určite si vypočujte tento podcast, kde sa dozviete všetky potrebné informácie.

MUDr. Elena Prokopová:

Pôsobí ako hlavná odborníčka MZ SR pre všeobecnú starostlivosť o deti a dorast a členka Konzília odborníkov Pandemickej komisie.

MUDr. Elena Prokopová:

Ďalšie články

Zobraziť viac