Menopauza: Čo očakávať a ako sa s ňou vysporiadať?

Menopauza: Čo očakávať a ako sa s ňou vysporiadať?

Vstupujete do nového obdobia svojho života? Niektoré ženy zvládajú prechod s miernejšími prejavmi, iné sa musia trápiť so závažnejšími ťažkosťami. V predchádzajúcom článku sme vám zhrnuli všetky fyzické a psychické príznaky, s ktorými sa môžete počas menopauzy stretnúť. Existuje mnoho spôsobov, ako zmierniť príznaky menopauzy. V tomto článku sa dozviete niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu zvládnuť a užiť si aj toto obdobie života.

Diagnostika menopauzy

Menopauza síce nie je žiadna choroba, ale prirodzené obdobie v živote ženy, no aj tak si vyžaduje našu pozornosť. V prípade, že ste začali na sebe pozorovať niektoré zo znakov začínajúceho klimaktéria, nie je nutné okamžite navštíviť lekára. Ak však máte akékoľvek pochybnosti alebo ťažkosti, ktoré nepríjemne zasahujú do vášho každodenného života, určite neváhajte a kontaktujte svojho gynekológa čo najskôr [2].

Aj naďalej by ste mali raz za rok absolvovať pravidelné gynekologické prehliadky. Váš lekár obvykle počas nich ľahko zhodnotí, že vstupujete do klimaktéria na základe veku a typických príznakov, o ktorých ho budete informovať [3]. 

V prípade, že má lekár pochybnosti, môže vykonať krvné testy, ktoré situáciu objasnia. Vyšetruje sa hlavne estrogén a progesterón, ktorých hladina v krvi počas menopauzy klesá, a taktiež FSH (folikulostimulačný hormón), ktorého hladina naopak stúpa. Okrem toho môže byť vo výnimočných prípadoch potrebné vyšetriť aj hladinu AMH (anti-Müllerovho hormónu), hormónov štítnej žľazy, prolaktínu, či hCG (ľudského choriového gonadotropínu).

V lekárňach je bežne dostupný aj domáci test na menopauzu. Jeho výsledky však nemusia byť presné, a preto by ste ich mali konzultovať s vaším gynekológom [3]. 

Liečba príznakov menopauzy

Klimakterický syndróm, ktorý sme už spomínali vyššie v článku, postihne 70 až 80 % žien počas obdobia menopauzy. Odhaduje sa, že tretinu z nich netrápia takmer žiadne ťažkosti, ďalšia tretina žien pociťované príznaky považuje za znesiteľné a pre poslednú tretinu žien sú ich ťažkosti spojené s prechodom veľmi nepríjemné, a tak sú nútené vyhľadať lekársku pomoc [1]. Liečba však nie je nutná paušálne u každej ženy, ale závisí od jej vnímania prejavov klimaktéria [3]. 

Ak sú tieto ťažkosti výrazne obťažujúce, potom sa individuálne pristupuje k liečbe. Vo všeobecnosti hovoríme o hormonálnej alebo nehormonálnej liečbe.

Hormonálna liečba menopauzy

Napomáha udržiavať hladiny ženských hormónov tak, aby sa čo najviac zmiernili ťažkosti spojené s prechodom. Môže sa pacientke podávať vo forme tabletiek, náplastí, injekcií, alebo sa zavádzať priamo do pošvy ako gél, krém, či tableta. Aj keď ide o veľmi efektívnu metódu, táto terapia nie je vhodná pre každú ženu. Nesie so sebou aj isté riziká a vedľajšie účinky, a preto o jej využití vždy rozhoduje lekár. 

Používa sa:

Nehormonálna liečba menopauzy

Pomáha hlavne ženám s miernejšími prejavmi prechodu, ale čiastočne uľaví aj pri závažnejších prejavoch v kombinácii s hormonálnou terapiou. Ide napríklad o antidepresíva, vďaka ktorým sa môžu zmierniť výkyvy nálad, depresie alebo ostatné psychické príznaky, no niekedy pôsobia aj na návaly tepla. Použitie týchto liekov taktiež stanovuje lekár, a preto je potrebné sa s ním o vašich problémoch vopred poradiť. 

Starostlivosť o zdravie v priebehu aj po skončení menopauzy

Klimaktérium je obdobie búrlivých hormonálnych zmien. Aby ho každá z nás čo najpohodovejšie zvládla a bola fit aj po menopauze, mali by sme sa aktívne starať o svoje telesné aj duševné zdravie. Okrem liekov sú aj ďalšie možnosti, na ktoré by sme nemali zabúdať.

Zdravá životospráva

Ako v každom veku, zdravý životný štýl je základom telesnej aj duševnej pohody. Obmedzenie množstva kofeínu a korenistých jedál, ktoré denne skonzumujete, môže zmierniť prejavy návalov tepla. Vhodné je do stravy zaradiť aj určité potraviny, ktoré obsahujú väčšie množstvo tzv. fytoestrogénov - ide napr. o sóju, cícer, šošovicu, ľanové semienka, či zeleninu a ovocie vo všeobecnosti [4]. Odporúča sa vyhýbať alkoholu, fajčeniu a iným návykovým látkam.

Fyzická aktivita

Pestrá a vyvážená strava v primeranom množstve spolu s dostatočnou fyzickou aktivitou môže zmierniť prírastok na váhe, ktorý ženy v tomto veku často trápi. Keďže zvýšené percento telesného tuku zvyšuje riziko vzniku srdcovo-cievnych ochorení a cukrovky II. typu u žien po menopauze, malo by byť prioritou udržať si zdravú hmotnosť. Nadváha je rizikovým faktorom aj pre mnohé ďalšie ochorenia, zhoršuje návaly tepla, no okrem toho negatívne pôsobí aj na náladu a sebavedomie ženy, takže na pravidelný pohyb by sa nemalo zabúdať.

ženy, ktoré dodržiavajú zdravý životný štýl počas menopauzy

Zdravé kosti

Ženy po menopauze sú rizikovou skupinou pre rozvoj osteoporózy. Tá spôsobuje zníženie hustoty kostí, oslabuje ich, a tak výrazne zvyšuje riziko zlomenín aj po menšom údere. Preto sa ženám po menopauze odporúča prijímať dostatočné množstvo vápniku a vitamínu D, tráviť primeraný čas na slnku a športovať, aby ich kosti zostali pevné [1]. 

Výživové doplnky

V lekárni sú dostupné aj voľnopredajné preparáty na prírodnej báze, ktoré obsahujú už spomínané fytoestrogény, teda rastlinné estrogény. Niektorým ženám môžu pomôcť pri miernejších prejavoch prechodu. Avšak nedokážu plne nahradiť hormonálnu terapiu, a ich použitie by ste mali konzultovať so svojím lekárom [3].

Psychická pohoda

A v neposlednom rade by každá žena mala myslieť aj na svoje psychické zdravie. Často pomôže aj rozhovor s blízkou osobou, alebo rady a tipy od niekoho, kto si týmto nepochybne náročným obdobím už prešiel. Nebojte sa hovoriť o tom, čo vás trápi. A ak budete cítiť, že to potrebujete, neváhajte vyhľadať aj odbornú pomoc alebo so svojimi otázkami kontaktovať vášho lekára.

Referencie:

[1] „Kedy prichádza menopauza…Lekar.sk“ https://lekar.sk/clanok/menopauza. Použité 25.4.2023
[2] „Premenopause, Perimenopause, … – Healthline.“ https://www.healthline.com/health/menopause/difference-perimenopause#perimenopause-timeline.  Použité 24.4.2023
[3] „Menopauza – príznaky a léčba.“ https://euc.cz/clanky-a-novinky/clanky/menopauza-priznaky-a-lecba/. Použité 26.4.2023
[4] „Menopause – My Cleveland Clinic.“ https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/21841-menopause. Použité 26.4.2023

 

Ďalšie články

Zobraziť viac