HPV, alebo ľudský papilomavírus, je bežný a rozšírený vírus. Prenáša sa vaginálnym, orálnym, aj análnym pohlavným stykom, zvyčajne z muža na ženu.
100 % prevenciu nezabezpečí ani ochrana v podobe kondómu, pretože HPV sa môže nachádzať v oblastiach, ktoré ním nie sú chránené.
Nakaziť sa môžete, aj pokiaľ prídete do kontaktu s predmetmi, ktoré sú pokryté kontaminovaným ejakulátom alebo vaginálnym sekrétom (napr. rôzne sexuálne pomôcky). Riziko predstavuje aj dojčiaca matka, ktorá môže vírus preniesť na svoje dieťa.
Do 50. roku života je vírusom HPV infikovaných až 80 % žien.
Priebeh infekcie sa môže líšiť v závislosti od veku. Mladšie ženy znášajú ochorenie lepšie a zbavia sa ho rýchlejšie. Ženy vo vyššom veku sú náchylnejšie na vznik trvalej infekcie s rizikom vzniku rakoviny.
Existuje viac ako 100 typov vírusov, ktorých sa organizmus zbaví bez akejkoľvek liečby. Riziko však predstavujú genotypy 16 a 18, ktoré spôsobujú vznik rakoviny krčka maternice.
Pri pozitívnom výsledku Vás opäť otestujú približne o 12 až 18 mesiacov. Takéto opätovné testovanie by malo pokračovať, až kým vírus nezmizne. Vysokoriziková infekcia HPV znamená zaradenie sa do systému zdravotnej starostlivosti na niekoľko rokov.
Upozornenie: Toto video je v anglickom jazyku
Zvyčajne sa vírus neprejavuje mnohými príznakmi, čo znamená, že infikovaní si nemusia všimnúť, že by u nich táto infekcia vôbec prepukla. Aj napriek tomu, že sa u Vás neobjavia žiadne príznaky, môžete byť prenášačom.
Jedným z najtypickejších príznakov je však výskyt bradavíc v intímnej oblasti. Tieto bradavice sú skôr sploštené a ružovej či hnedej farby. Rastú na koži ako viditeľné tenké výrastky stromčekového tvaru. Niekedy sa objaví len jeden výrastok, inokedy niekoľko. Keď spolu splývajú, majú vzhľad malého karfiolu. Typickými miestami, kde sa u žien bradavice objavujú, sú malé a veľké pysky pošvy. U mužov sa najčastejšie objavujú na žaludi alebo na špičke penisu v okolí ústia močovej rúry.
Agresívnejšia forma vírusu sa prejavuje výskytom bradavíc na vnútorných pohlavných orgánoch - najnebezpečnejšie je, pokiaľ sa objavia na krčku maternice. Okrem bradavíc sa môžu objaviť aj polypy dýchacích ciest.
Mnoho typov HPV ovplyvňuje oblasť úst, krku alebo pohlavných orgánov. Tým pádom sa rýchlo prenáša.
HPV nemá často žiadne príznaky, takže ani nemusíte vedieť, že ho máte. Infekcia je veľmi bežná a väčšina ľudí v priebehu života s ňou príde do styku2. HPV sa veľmi vzácne môže preniesť aj na dieťa počas narodenia, čo môže spôsobiť infekciu jeho dýchacích ciest.
Je dôležité pravidelne navštevovať svojich lekárov a absolvovať preventívne prehliadky
Ženy by mali navštevovať svojho gynekológa aspoň raz ročne, a takisto aj pri akomkoľvek nezvyčajnom príznaku. Muži by zas mali pravidelne navštevovať svojho urológa alebo dermatovenerológa.
Diagnostika HPV infekcie je komplexná a zahŕňa hneď niekoľko testov a vyšetrení. Počas anamnézy sa zistí prítomnosť príznakov a rizikové faktory. V rámci fyziologického vyšetrenia, ktoré prebieha prevažne u mužov, lekár zisťuje tvar a povahu genitálnych bradavíc, ak sa vyskytujú.
Neskôr gynekológ na prehliadke vykonáva skríningový Pap test, alebo presnejší HPV genotypizačný test, ktorý pracuje na báze DNA a dokáže včas identifikovať vírus. Výsledky tohto testu je potrebné dôkladne prediskutovať s lekárom, ktorý Vás následne môže odporučiť na gynekologickú ambulantnú starostlivosť, čo vo väčšine krajín bude znamenať podstúpenie kolposkopie.
Tento postup umožňuje gynekológovi podrobnejšie vyšetriť krčok maternice a ak sa zdá, že sa vyskytli akékoľvek abnormality, je potrebné odobrať malé množstvo tkaniva na ďalšiu analýzu. Ak sa nájdu akékoľvek príznaky prekancerózy alebo včasného štádia rakoviny, môže sa toto tkanivo súčasne odstrániť.
Skríning HPV je zameraný na poskytovanie a zhromažďovanie informácií na ochranu zdravia žien. Pri správnom skríningu by sa u žien nemala vyvinúť rakovina krčka maternice. Pohľad na ženu s invazívnou rakovinou krčka maternice znamená zlyhanie systému zdravotnej prehliadky.
Vírus napadne bunky epitelu a postupne mení ich DNA. To spôsobuje vznik prednádorových a nádorových stavov. Napriek tomu, že sa organizmus vie proti infekcii brániť, existujú prípady, kedy pretrvá a prerastie do vážnejších ochorení.
15 rokov
trvá, kým sa vyvinie infekcia v nádor. Priebeh ochorenia nemá rýchly spád.
Po vzniku infekcie dochádza k infikovaniu buniek a následnej rýchlej replikácii vírusu s prienikom do okolitých tkanív.
Počas druhého štádia sa zvyknú prejaviť vonkajšie príznaky infekcie (bradavice).
V tretej fáze sa bradavice rozšíria, začínajú mokvať a môžu dokonca prasknúť či krvácať. Pokožka je intenzívnejšie podráždená a v tomto štádiu dochádza aj k rozšíreniu bradavíc na vnútorné pohlavné orgány žien.
V poslednom štádiu, pokiaľ je infekcia spôsobená vírusmi typu 16 či 18, dochádza k vzniku karcinómov (karcinóm krčka maternice, nádory na penise či v análnom otvore). Toto štádium však nie je ovplyvnené predošlými, čo znamená, že bradavice sa nemusia vôbec prejaviť.
Napriek tomu, že organizmus je veľmi odolný, ani jeden spôsob liečby ho nedokáže zbaviť vírusu natrvalo. Liečiť sa môže hneď niekoľkými spôsobmi, záleží to od typu ochorenia a jeho prejavov. Ak sa u Vás HPV vírus prejaví genitálnymi bradavicami, je možné ich odstrániť aj lokálne.
Je to dlhší proces, ktorý prebieha aplikovaním špeciálnych prípravkov na genitálne bradavice, ktorých zložky aktívne pôsobia na odlúčenie bradavíc od pokožky. Rýchlejším spôsobom liečby genitálnych bradavíc je kryoterapia, a teda zmrazenie povrchu bradavice tekutým dusíkom, alebo odstránenie vyrezaním či elektrokauterom.
Pokiaľ HPV vírus spôsobil karcinóm, nasleduje operácia. V prvotných štádiách sa odstraňuje napadnuté tkanivo, a teda ložisko a jeho okolie. Pokročilejšie prípady si žiadajú aj chemoterapiu v kombinácii s rádioterapiou
Proti HPV vírusu je možné sa aj zaočkovať.
Vakcína je veľmi účinná a chráni ženy aj pred vznikom rakoviny krčka maternice, keďže až 70 % prípadov rakoviny krčka maternice spôsobujú HPV 16 a HPV 18.
Očkovanie však chráni obe pohlavia aj pred vznikom iných typov rakoviny - rakoviny vonkajších genitálií, análneho otvoru, rakoviny v oblasti hlavy a krku. Vakcína má najväčší efekt, keď sa aplikuje ešte pred začatím sexuálneho života.
Príznaky HPV infekcie vrátane genitálnych bradavíc môžu zmiznúť sami do dvoch rokov - to znamená, že sa vírus „odstránil“. Napriek tomu, že nepozorujete príznaky infekcie HPV, neznamená to, že nemáte vírus vo svojom tele. Protilátky vo Vašom tele mohli vírus potlačiť, aby nespôsoboval žiadne príznaky HPV ani pri testovaní. Ale samotný vírus môže byť stále prítomný.
Najúčinnejšou ochranou pred HPV je očkovanie, ktoré sa laicky označuje aj ako očkovanie proti rakovine, čo však neznamená, že úplne zabraňuje rakovine.
Očkovanie proti HPV výrazne znižuje riziko rakoviny krčka maternice či ďalších druhov rakoviny, ktoré súvisia s HPV vírusmi.
Očkovacie vakcíny sa podávajú v 2 dávkach u osôb mladších ako 15 rokov alebo v 3 dávkach u osôb starších ako 15 rokov. Pri 2 dávkach je druhá dávka podaná po 6 až 12 mesiacoch, pri 3 dávkach sa uplatňuje schéma 0 - 1 - 6 mesiacov. Aktuálne ich odborníci odporúčajú u mužov do 21 rokov a žien do 26 rokov, pokiaľ neabsolvovali očkovanie v mladšom veku. Homosexuálnym a bisexuálnym mužom odporúčajú očkovanie až do veku 26 rokov.3