Je preeklampsia vždy vážnym strašiakom?

O tehotenstve sa hovorí, že je to jedno z najkrajších období v živote ženy. Najmä, keď je pokojné a bezproblémové. Čo však, ak žena spozoruje určité symptómy, ktoré by mohli súvisieť s ochorením zvaným preeklampsia? 

Preeklampsia je ochorenie, ktoré postihuje nielen matku, ale aj nenarodené dieťa. Ide o ochorenie ciev placenty. Nedostatočné rozšírenie ciev spôsobuje znížené zásobovanie plodu kyslíkom a krvou. Mnohé z príznakov sa zhodujú s bežnými sprievodnými javmi tehotenstva a aj z tohto dôvodu býva ochorenie ťažko identifikovateľné.

Preeklampsia postihuje 3 – 5 % tehotenstiev ročne. Je definovaná ako novovzniknutá hypertenzia (vysoký krvný tlak) a proteinúria (zvýšené množstvo bielkoviny v moči) po 20. týždni tehotenstva. V záujme včasnej diagnostiky je dôležité absolvovať všetky odporúčané vyšetrenia. Preeklampsia sa môže objaviť kedykoľvek v priebehu tehotenstva. Môže sa rozvíjať postupne, no i náhle.

Prečo vzniká?

Preeklampsia vzniká v dôsledku nedostatočného prekrvenia placenty, čím plod dostáva menej kyslíka a živín. Väčšina žien však porodí zdravé dieťa a len pri malom percente žien sa vyskytne skutočne ťažké a nebezpečné štádium. To ale neznamená, že by ste príznaky mali podceniť. Vždy je lepšie zájsť k odborníkovi, aby sa prípadný problém podchytil čo najskôr.

Príčiny ochorenia však nie sú celkom zrejmé. V podstate však cievy v placente zmenia svoju pôvodnú štruktúru a nie sú dostatočne rozšírené, v dôsledku čoho je  zvýšený krvný tlak a nedostatočné zásobovanie plodu krvou a kyslíkom. A keďže placenta už nie je schopná vykonávať svoju funkciu naplno, dieťa nie je dostatočne zásobené živinami. Žene zas kvôli tomu hrozí riziko poškodenia pľúc, pečene, obličiek či kardiovaskulárneho a centrálneho nervového systému. Vo vážnom štádiu hrozí predčasný pôrod. Dôležité je teda stav monitorovať.

Zbystrite pozornosť, ak spozorujete tieto príznaky

 • závažné bolesti hlavy
 • poruchy zraku
 • zvýšený krvný tlak
 • rýchle priberanie
 • bolesti brucha, nevoľnosť
 • bielkoviny v moči
 • opuchy rúk a nôh

Čo zvyšuje riziko vzniku preeklampsie?

Pozor by si mali dať hlavne ženy, ktoré trpeli preeklampsiou v predchádzajúcom tehotenstve, alebo sa už vyskytla u niekoho v rodine. Takisto prvorodičky a aj dievčatá, ktoré otehotneli vo veľmi skorom tínedžerskom veku, či ženy po 40. roku života. Riziko zvyšuje aj obezita, ochorenie obličiek, vysoký krvný tlak či viacplodové tehotenstvo. 

Hodnoty výsledkov krvných testov

V prípade spozorovania symptómov by mal lekár otestovať Vašu krv na preeklampsiu a sledovať Váš pomer hodnôt, ktoré sa nazývajú sFlt-1 a PlGF. Hodnoty však môžu kolísať, preto je potrebné kontrolovať ich pomer medzi 20. až 36. týždňom.

Zdroj tabuľky: Stephan H et al. Ultras Obstet Gynecol 2015;45:241–6.

Spravte všetko pre to, aby ste mali zdravé tehotenstvo

To, čo komplikuje tehotenstvo, však nie je len preeklampsia. Často sa stáva, že ženy chcú veľmi otehotnieť, no ešte pred samotným tehotenstvom nie sú
v 100 % zdravotnom stave. Je dôležité dbať na zdravý životný štýl, hýbať sa, konzumovať výživné a zdravé potraviny, a to nielen počas tehotenstva, ale aj pred ním. Tým pomôžete zmierniť riziko vzniku mnohých ochorení a uľahčíte tak tehotenstvo nielen sebe, ale aj bábätku. Zároveň pite veľa vody – vďaka tomu bude koža pružnejšia a telo hydratované. 

Keď budete dbať na svoj zdravotný stav už pred samotným otehotnením a aj počas neho, môžete výrazne znížiť riziko vzniku preeklampsie a aj iných komplikácií. 


Referencie

 1. Shennan, A.H., Redman, C., Cooper C., Milne, F. (2012). Are most maternal deaths from pre-eclampsia avoidable?Lancet, 379(9827): 1686-1687.
 2. Verlohren S et al. (2010). Am J Obstet Gynecol 202 (161): e1-11, 2 Preeclampsia Foundation – Signs & Symptoms. Available at: http://www.preeclampsia.org/health-information/sign-symptoms. Last accessed November 2014
 3. Mayo Clinic. Preeclampsia Available at: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/preeclampsia/ symptoms-causes/syc-20355745 (accessed July 2018).
 4. Preeclampsia Foundation. Making sense of preeclampsia tests 2016. Available at: https://www.preeclampsia.org/the-news/138-latest-news/637-making-sense-of-preeclampsia-tests (accessed 22/08/18).
 5. Kane SC. Obstet Med 2016;9:106–12.
 6. Zeisler H et al. N Engl J Med 2016;374:13–22.
 7. Caillon H et al. Ann Lab Med 2018;38:95–101.
 8. Stepan H et al. Ultras Obstet Gynecol 2015;45:241–6.
 9.  Chau K et al. J Hum Hypertens 2017;31:782.
 10. Zeisler H et al. Ultrasound Obstet Gynecol 2018: (in press).
 11. Preeclampsia Foundation. Signs and symptoms 2016. Available at: https://www.preeclampsia.org/health-information/sign-symptoms (accessed 10/10/18).
 12. Zeisler, H., Llurba, e., Chantraine, F. et al. (2016). Predictive value of the sFlt-1:PlGF ratio in women with suspected preeclampsia. n engl J Med.
 13. Brown, M.A., Lindheimer, M.D., de Swiet, M., Van Assche, A., Moutquin, J.M. (2001) The classiica- tion and diagnosis of the hypertensive disorders of pregnancy: statement from the International Society for the Study of Hypertension in Pregnancy (ISSHP). Hypertens Pregnancy, 20(1): IX-XIV.