Informovanosť pri zdraví nad zlato, pri HPV víruse aj zábavnou formou

Informovanosť pri zdraví nad zlato, pri HPV víruse aj zábavnou formou

HPV poznáme aj pod pomenovaním ľudský papilomavírus. Ide o bežne rozšírený vírus, ktorý sa prenáša orálnym, vaginálnym, či análnym pohlavným stykom. Každoročne je po celom svete infekcia týmto vírusom diagnostikovaná viac ako pol miliónu ženám. Pri správnej kombinácii vakcinácie a skríningu je mu ale možné predísť. Je nutné si uvedomiť, že ochrana v podobe kondómu nie je 100 percentná, keďže HPV vírus môže čakať na svoju príležitosť v oblastiach, kde ju kondóm neposkytuje.

Týmto vírusom sa nakazí do 50. roku života až 80 % žien. Hrozba môže číhať aj pri kontakte s predmetmi pokrytými vaginálnym sekrétom alebo kontaminovaným ejakulátom (ide hlavne o rôzne sexuálne pomôcky). Veľký pozor si musia dať aj dojčiace mamičky, ktoré môžu HPV preniesť aj na svoje dieťa. Existujú typy toho vírusu, ktoré predstavujú mimoriadne vysoké riziko. Ide o tzv. genotypy 16 a 18, ktoré môžu spôsobiť až vznik rakoviny krčka maternice.

Aj pri tejto zdravotnej problematike je mimoriadne dôležitá osveta a dostatočná informovanosť. Nie každý má však dostatok času si konkrétnu problematiku naštudovať, preto sme pre vás pripravili zaujímavý, rýchly a hlavne poučný kvíz. Otestujte si pomocou neho s nami vedomosti o ľudskom papilomavíruse a predíďte rakovine krčka maternice či iným zdravotným ťažkostiam spojeným s týmto vírusom.

Ďalšie články

Zobraziť viac