Genitálne bradavice: Príznaky a liečba

Genitálne bradavice, známe tiež ako kondylómy (Condylomata Acuminata), sú veľmi nepríjemným sexuálne prenosným ochorením. Ide o nezhubné výrastky v oblasti genitálií, ktoré vznikajú v dôsledku nákazy nízkorizikovými typmi vírusu HPV. Tento veľmi častý zdravotný problém postihuje ženy aj mužov, najmä v mladom veku. V tomto článku sa dozviete, ako genitálne bradavice vznikajú, aké sú ich prejavy a pozrieme sa aj na účinné formy prevencie a liečby. 

 

Čo sú to genitálne bradavice

Genitálne bradavice sú jednou z najrozšírenejších sexuálne prenosných infekcií. V 90 % prípadov1 je toto ochorenie spôsobené nákazou ľudským papilomavírusom (HPV), ktorý okrem iného spôsobuje aj genitálne bradavice.

Ľudský papilomavírus má viacero typov, pričom sa s infekciou aspoň jedným z nich v priebehu svojho života stretne takmer každý sexuálne aktívny človek. Genitálne bradavice sú najčastejšie spôsobené nízkorizikovými typmi vírusu HPV, konkrétne HPV6 a HPV11. Spravidla platí, že vírus HPV zostáva po nakazení v tele natrvalo. Vyliečením genitálnych bradavíc sa potláča iba jeho vonkajší prejav2.

 

Prenos genitálnych bradavíc

Genitálne bradavice sa šíria priamou sexuálnou aktivitou vrátane vaginálneho, orálneho a análneho pohlavného styku. Vírus pri sexuálnom kontakte s nakazeným hostiteľom napáda vlhké tkanivá genitálnej oblasti a drobnými rankami na koži sa dostáva do tela nového hostiteľa. Ide o vysokoinfekčný vírus, preto je pri sexuálnom styku s nakazeným partnerom prenos veľmi pravdepodobný.

V prípade vytvorenia vhodných podmienok – napríklad pri oslabenej imunite či oslabení organizmu stresom, môže dôjsť ku vzniku nezhubných útvarov na genitáliách. Vzhľad bradavíc sa môže výrazne líšiť – od drobných, sploštených hrbolčekov až po rozsiahle lézie, ktoré deformujú vonkajšie genitálie. V mnohých prípadoch sú však bradavice príliš malé na to, aby boli viditeľné voľným okom. Aj napriek absencii vonkajších prejavov však infekciu môžete preniesť na svojho partnera.

 

Inkubačná doba

Pre toto ochorenie je charakteristická pomerne dlhá inkubačná doba, ktorá sa môže u každého výrazne líšiť. Od momentu nákazy po prvé subjektívne prejavy môže uplynúť cca 6 týždňov až 2 roky, najčastejšie sú to 3 mesiace. V prípade, že sa bradavice objavia na horšie viditeľnom mieste, nemusíte si ich všimnúť vôbec.

 

Rizikové faktory

 • Nechránený pohlavný styk s viacerými partnermi
 • Časté striedanie sexuálnych partnerov
 • Kontakt s kontaminovanými predmetmi, ktoré prišli do styku s vaginálnym sekrétom alebo spermiami
 • Nákaza inou pohlavne prenosnou infekciou v minulosti
 • Pohlavný styk v mladom veku
 • Oslabená imunita, oslabenie organizmu vplyvom stresu alebo vonkajších faktorov3

 

Príznaky a výskyt

Typickým prejavom infekcie je výskyt červených či ružových pupienkov v oblasti genitálií. Ich veľkosť a tvar sa líšia v závislosti od toho, v akom štádiu ochorenie je a kde sa bradavice nachádzajú. Môže sa jednať o veľmi malé útvary sotva viditeľné voľným okom až po zhluk viacerých bradavíc pripomínajúci karfiol. Bradavice môžu navyše spôsobovať svrbenie, pálenie a objaviť sa môže aj krvácanie pri pohlavnom styku4.

Genitálne bradavice postihujú ako ženy, tak aj mužov. U žien sa najčastejšie vyskytujú na týchto miestach:

 • malé a veľké pysky a ich okolie
 • vagína alebo konečník
 • krčok maternice

U mužov väčšinou vznikajú na týchto miestach:

 • penis
 • miešok
 • vnútro alebo okolie konečníka
 • stehná

U oboch pohlaví môžu genitálne bradavice vzniknúť aj na perách, v ústach, na jazyku alebo v hrdle. Infekcia sa do týchto častí tela dostáva orálnym stykom.

V niektorých prípadoch infekcia prebieha bez subjektívnych príznakov. Genitálne bradavice teda môžete mať aj vtedy, ak si nevšimnete žiadne z vyššie uvedených symptómov. Dôvodom je, že bradavice môžu byť také malé a ploché, že takmer nie sú viditeľné voľným okom.

 

Ako prebieha diagnostika

Ak sa dozviete, že Váš partner trpí genitálnymi bradavicami, alebo sa u Vás objaví akýkoľvek s vyššie uvedených príznakov, je nutná návšteva lekára. Vyšetrenie prebieha vo viacerých fázach, najmä z dôvodu presnejšieho určenia rozšírenia vírusu v tele5. Váš lekár môže vykonať nasledovné testy a vyšetrenia:

 • Anamnéza – lekár zisťuje prítomnosť rizikových faktorov.
 • Fyziologické vyšetrenie – vyšetrenie viditeľných výrastkov s cieľom identifikovať, či sa jedná o genitálne bradavice.
 • Aplikácia roztoku kyseliny octovej – umožňuje zvýrazniť menšie a menej viditeľné bradavice.
 • Ster z postihnutých oblastí – u žien väčšinou z krčka maternice a u mužov z ústia močovej rúry.
 • HPV DNA test – cieľom je odhaliť prípadnú prítomnosť prípadných vysokorizikových typov HPV, ktoré môžu byť tiež prítomné a sú zodpovedné až za 99 % všetkých prípadov vzniku rakoviny krčka maternice.

 

 

Dodatočné vyšetrenie pre ženy

U žien sa diagnostika vykonáva dôkladnejšie ako u mužov, pretože pri určitých typoch HPV môže infekcia prerásť až do rakoviny krčka maternice6. HPV DNA test na základe analýzy odobratých vzoriek z krčka maternice odhaľuje prítomnosť vysokorizikových typov ľudského papilomavírusu (HPV). Umožňuje teda identifikovať možné riziko prechodu infekcie do zhubného štádia. Prečítajte si viac o HPV teste a jeho výhodách.

 

Liečba genitálnych bradavíc

Existuje množstvo spôsobov, ako genitálne bradavice liečiť7. Žiaden však, bohužiaľ, nezaručuje 100 % účinnosť. Liečbu genitálnych bradavíc určuje lekár. Druh a rozsah liečby závisí od rozšírenia ochorenia a výskytu bradavíc. Medzi typické liečby patrí:

  • Aplikácia lokálnych prípravkov: K dispozícii sú viaceré typy vonkajších farmakologických liečiv, ktoré sú založené na rôznych účinných látkach. Najčastejšie sa používajú krémy, masti a gély, ktoré sa pravidelne po dobu niekoľkých týždňov v domácom prostredí alebo v ordinácii lekára aplikujú na postihnuté miesto8.
  • Zmrazenie: Ďalšou metódou na odstránenie bradavíc je tzv. kryoterapia, teda zmrazenie tekutým dusíkom. Bradavica následne po pár dňoch samovoľne odpadne. Nevýhodou tohto spôsobu liečby však je, že sa bradavice po čase môžu vrátiť na to isté miesto.
  • Chirurgické odstránenie: Lekár v niektorých prípadoch navrhne operáciu – chirurgické odstránenie bradavíc pri lokálnom umrtvení.

 

Prevencia

Len donedávna bola jedinou účinnou možnosťou prevencie sexuálna abstinencia, celoživotná monogamia partnerov alebo používanie kondómu, ktorý však nezaručuje 100 % ochranu. Vedecké pokroky však dnes už umožňujú účinne sa chrániť proti HPV vírusu pomocou očkovania9.

Význam očkovania spočíva vo vytvorení protilátok, ktoré aktívne ničia vírus a okrem iného spôsobujúci aj rakovinu krčka maternice. Najlepšiu ochranu je možné dosiahnuť očkovaním ako dievčat, tak aj chlapcov ešte pred začatím sexuálneho života. Aj pri očkovaní sexuálne aktívnych ľudí však očkovanie môže výrazne znížiť riziká spojené s nákazou vírusom HPV.


Referencie

(1) “Genital Warts – NCBI.” https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3390234/. Použité 6 sep. 2021.
(2) “Genital Warts – StatPearls – NCBI Bookshelf.” 12 aug. 2021, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK441884/. Použité 6 sep. 2021.
(3) “Risk factors for and prevention of human papillomaviruses (HPV).” 26 okt. 2012, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23103285/. Použité 6 sep. 2021.
(4) “Human papillomavirus (HPV), genital warts & related cancers.” https://www.sahealth.sa.gov.au/wps/wcm/connect/public+content/sa+health+internet/conditions/infectious+diseases/human+papilloma+virus+hpv+genital+warts+related+cancers/human+papillomavirus+hpv+genital+warts+related+cancers+-+including+symptoms+treatment+and+prevention. Použité 6 sep. 2021.
(5) “Burden of Genital Warts: A Study of Nearly 70,000 Women from the ….” 15 nov. 2007, https://academic.oup.com/jid/article/196/10/1447/1075253. Použité 6 sep. 2021.
(6) “Human papillomavirus (HPV) and cervical cancer – WHO | World ….” 11 nov. 2020, https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/human-papillomavirus-(hpv)-and-cervical-cancer. Použité 6 sep. 2021.
(7) “Genital warts treatment: Beyond imiquimod – PubMed.” 3 júl. 2018, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29505317/. Použité 6 sep. 2021.
(8) “Treatment of genital warts – what’s the evidence? – PIEL-L ….” http://piel-l.org/blog/wp-content/uploads/2012/12/articulo-cientifico-1.pdf. Použité 6 sep. 2021.
(9) “Large new study shows that HPV vaccination protects against ….” 17 dec. 2020, https://en.ssi.dk/news/news/2020/large-new-study-shows-that-hpv-vaccination-protects-against-cervical-cancer. Použité 6 sep. 2021.