Čo je HPV?

Ľudský papilomavírus (HPV) je veľmi bežný vírus, ktorý sa prenáša kožou alebo pohlavným kontaktom. Ľudské papilomavírusy sa sústreďujú nielen v oblasti genitálií a análneho otvoru, ale aj v oblasti dýchacích ciest, hlavy a krku. Vírusy sa do tejto oblasti dostanú pri pôrode alebo vďaka v populácii stále obľúbenejšiemu orálnemu sexu. Aj úzke spolužitie s infikovanou osobou, napríklad použitie rovnakého uteráka, môže byť rizikové.

Bolo identifikovaných viac ako 100 typov HPV. Známe sú však len niektoré typy, ktoré môžu spôsobiť zdravotné problémy, ako sú genitálne bradavice a rakovina. Viac ako 30 typov HPV ohrozuje genitálnu oblasť – 9 z nich vedie k väčšine typov rakoviny a ochorení s HPV vírusom. HPV 16 a HPV 18 sú typy, o ktorých je známe, že spôsobujú približne 70 % všetkých prípadov rakoviny krčka maternice.

V súvislosti s HPV prudko stúpa aj množstvo prípadov vzniku rakoviny v oblasti hlavy a krku, ktoré majú úzky súvis so zmenou v sexuálnom správaní, teda počtom sexuálnych partnerov a obľubou orálneho sexu. HPV infekcia je v súčasnosti neliečiteľná a možno liečiť len jej prejavy, teda HPV ochorenie.

Prejsť na všetky otázky