Ako dokážem znížiť riziko rakoviny krčka maternice?

Rutinný skríning rakoviny krčka maternice je jedným z najdôležitejších krokov v prevencii, kedy je možné zistiť, či je žena v riziku. Znižovať riziko je možné používaním kondómov počas pohlavného styku a obmedzením počtu sexuálnych partnerov, rovnako aj abstinenciou fajčenia. Dôležité je podporovať imunitu, nestresovať sa, nefajčiť, dodržiavať princípy zdravého životného štýlu.

Všeobecne sa odporúča vakcinácia žien vo veku od 9 rokov bez obmedzenia hornej vekovej hranice. Na Slovensku je od 1.1.2019 schválené a hradené odporúčané očkovanie proti HPV pre dievčatá, ale aj chlapcov v 13. roku života, keďže očkovanie proti HPV nechráni len pred rakovinou krčka maternice, ale aj pred ďalšími onkogénnymi ochoreniami, ktoré HPV vírusy spôsobujú a takisto pred genitálnymi bradavicami. Aj napriek tomu, že žena už podstúpila očkovanie, je skríning stále dôležitý, pretože vakcína nechráni proti všetkým vysokorizikovým HPV.

HPV infekciu nemožno liečiť, liečiť možno iba jej prejavy, teda situácie, keď organizmus HPV infekciu neprekonal a došlo k rozvoju HPV ochorení.

Prejsť na všetky otázky