Ako zistíte, či ste aj spolu s bábätkom v dobrom zdravotnom stave?

Ako zistíte, či ste aj spolu s bábätkom v dobrom zdravotnom stave?

Ste práve tehotná a máte strach o zdravie svojho bábätka, no aj o to svoje? Niet Vám čo zazlievať. Každá matka je opatrná a želá si, aby ona a aj jej dieťa boli v čo najlepšom zdravotnom stave. Počas všetkých troch trimestrov hrozia rôzne komplikácie, ktoré by mohli znepríjemniť život matke aj bábätku. 

Zdravotné komplikácie nehrozia len v prvom trimestri, ale počas celého tehotenstva. Preto je dôležité, aby ženy nevynechávali lekárske prehliadky a nechali sa otestovať všetkými lekárom odporúčanými testami.

Testovanie podľa trimestra

Ktoré testy by ste určite nemali vynechať?

Vitamín D pre zdravie kostí

Vitamín D pomáha udržiavať hladinu vápnika potrebnú na vytváranie zdravých kostí a zubov u Vášho dieťaťa. Tento test Vám môže pomôcť zistiť neprimerané hladiny vitamínu D počas tehotenstva (voliteľný test v prvom trimestri).

Infekcie u matky

Ak sa vyskytne počas tehotenstva u matky niekoľko infekcií, môže to spôsobiť problémy. Skríning zahŕňa sériu krvných testov na kontrolu týchto infekcií, aby bolo možné v prípade potreby vykonať rýchle zásahy (testovanie prebieha v prvom trimestri, no je možné následné sledovanie v druhom a treťom trimestri).

Chromozomálne abnormality

Tento typ genetickej poruchy je spojený s oneskorením fyzického rastu a určitým stupňom poruchy učenia. Napríklad riziko Downovho syndrómu sa zvyšuje s vekom matky. Skríningový test kombinuje ultrazvukové vyšetrenie s krvným testom a môže pomôcť včas určiť riziko tohto stavu (testovanie prebieha v prvom alebo druhom trimestri).

Ochorenie štítnej žľazy

Hormóny štítnej žľazy regulujú metabolizmus a sú rozhodujúce pre vývoj mozgu a nervového systému Vášho dieťaťa. Zmeny funkcie štítnej žľazy počas tehotenstva sú normálne, ale príliš veľa (hypertyreóza) alebo príliš málo (hypotyreóza) môže viesť k problémom. Skríningový test môže pomôcť diagnostikovať tieto stavy (testovanie prebieha v prvom alebo v druhom trimestri).

Preeklampsia

Skríning v prvom trimestri je dôležitý na predpovedanie predčasného nástupu preeklampsie, aby sa mohli prijať profylaktické opatrenia. Testovanie preeklampsie v druhom a treťom trimestri môže predpovedať, či sa stav pravdepodobne vyskytne, takže lekári môžu lepšie monitorovať a riadiť tehotenstvo (hodnotenie rizika preeklampsie prebieha v prvom trimestri a testovanie preeklampsie v druhom alebo treťom trimestri).

Ďalšie články

Zobraziť viac