Menopauza je jeden z prirodzených a dôležitých míľnikov v živote ženy, kedy sa definitívne končí jej fertilné (reprodukčné) obdobie. Prichádza medzi 45. a 55. rokom života a sprevádzajú ju výrazné hormonálne zmeny v ženskom tele. Práve tie spôsobujú typické, a často nepríjemné, prejavy menopauzy. Čo presne sa vtedy so ženou deje, aké príznaky môže pociťovať, ako sa s nimi vysporiadať a mnoho ďalších informácií sa dozviete v tomto článku.
Čo je to menopauza
Menopauza je lekármi definovaná ako posledná menštruácia, po ktorej minimálne 12 mesiacov nenasledovalo žiadne ďalšie menštruačné krvácanie [1]. Takže dátum samotnej menopauzy sa v praxi určuje spätne až po jednom roku.
Priemerný vek menopauzy, teda poslednej menštruácie, je približne 51 rokov. To, kedy u ženy nastane, ovplyvňuje množstvo faktorov - napr. vek pri prvej menštruácii, užívanie hormonálnej antikoncepcie, počet tehotenstiev, BMI (index telesnej hmotnosti), životospráva a mnoho ďalších [6]. Napríklad u fajčiarok a u žien, ktoré nerodili, sa menopauza môže objaviť o niečo skôr [2].
O predčasnej menopauze hovoríme vtedy, keď k nej dochádza pred 40. rokom života. Príčina nie je vždy úplne jasná, ale často sú na vine napr. autoimunitné ochorenia, genetické faktory, užívanie niektorých liekov (napr. chemoterapia), alebo chirurgické odstránenie vaječníkov [5].
Aký je rozdiel medzi menopauzou a klimaktériom?
Klimaktérium, alebo laicky “prechod”, začína vo veku 45. až 55. rokov. Je prirodzeným obdobím v živote ženy, počas ktorého spomaľuje činnosť vaječníkov a plodnosť tak postupne klesá, až schopnosť splodiť dieťa úplne vymizne. Je zjavné, že tieto zmeny sa v ženskom tele nedejú zo dňa na deň, ale trvajú aj niekoľko rokov [2]. Podľa toho, čo sa v organizme odohráva a ako sa to navonok prejavuje, delíme klimaktérium na 4 obdobia.
Štádiá menopauzy
- premenopauza - Ide o obdobie vo veku 35 - 45 rokov, kedy je žena ešte stále plodná a má menštruáciu (pravidelnú alebo menej pravidelnú). Môže dochádzať k miernym hormonálnym zmenám, ale tie žena nijako na sebe nepociťuje [3].
- perimenopauza - Ďalej vo veku 45 - 55 rokov začína hladina ženských hormónov výrazne kolísať a postupne klesať. Preto je menštruácia zreteľne nepravidelná, či už z hľadiska dĺžky cyklu, alebo intenzity krvácania. Väčšina žien začne pociťovať aj typické príznaky alebo ťažkosti, ktoré sú ale značne individuálne. Toto obdobie môže trvať približne niekoľko mesiacov až rokov. Ženské telo produkuje stále menej a menej estrogénu, a preto schopnosť počať dieťatko je veľmi nízka. Avšak prirodzene otehotnieť nie je úplne nemožné [3], takže v prípade, že si to neželáte, by ste mali naďalej používať istú formu účinnej a bezpečnej antikoncepcie.
- menopauza - Nepravidelnosť cyklu sa skončí posledným menštruačným krvácaním. To lekár konštatuje až vtedy, ak sa u vás za posledných 12 mesiacov neobjavila menštruácia. Presný vek vašej menopauzy sa teda určuje spätne, priemerne je to 51 rokov. Toto obdobie nastane vtedy, keď vaječníky produkujú tak málo estrogénu, že už nedôjde k uvoľneniu ďalšieho vajíčka, takže sa už neobjaví ani žiadna ďalšia menštruácia [3].
- postmenopauza - Do tohto obdobia vstupuje žena vtedy, keď sa u nej viac ako rok neobjavilo menštruačné krvácanie. Príznaky a ťažkosti, ktoré sa objavovali v predchádzajúcom období, slabnú až postupne úplne vymiznú, avšak niektoré môžu dlhodobo pretrvávať. V prípade, že sa u vás po menopauze vyskytne akékoľvek krvácanie z pošvy alebo špinenie, neváhajte a kontaktujte svojho lekára. Mohlo by sa jednať o infekciu alebo onkologické ochorenie, a preto by sa nikdy nemalo podceňovať [4].
Prejavy menopauzy
Najvýraznejšie zmeny pociťujú ženy práve v období spomínanej perimenopauzy, kedy sú hormonálne výkyvy najvýraznejšie a hladina estrogénu neúprosne klesá. Príznaky menopauzy sa začínajú objavovať približne vo veku 45 - 55 rokov, a práve tie ženu upozornia, že sa v jej tele niečo deje. Toto obdobie môže trvať od niekoľko mesiacov až po niekoľko rokov (priemerne 2 až 5 rokov) a postihuje 70 až 80 % všetkých žien [2]. Samotný vek, vnímané ťažkosti a rovnako ich intenzita a trvanie sú veľmi variabilné u každej ženy. Súhrnne tieto príznaky nazývame klimakterický syndróm [7].
Fyzické príznaky
- nepravidelné menštruačné krvácanie - Menštruácie sa môžu objavovať tesne po sebe alebo naopak po dlhých intervaloch, krvácanie má rôznu intenzitu od veľmi silného až po špinenie. Samotná menštruácia môže trvať viac ako týždeň, prípadne len jeden až dva dni.
- návaly tepla - trvajú niekoľko sekúnd až minút
- nadmerné potenie
- inkontinencia - samovoľný únik moču
- búšenie srdca
- suchosť pošvy
- bolesti po pohlavnom styku
- častejšie zápaly pošvy a močových ciest
- bolesti hlavy a závraty
- únava [7]
- citlivosť prsníkov
- prírastok na hmotnosti
- osteoporóza
- zmenená kvalita vlasov a nechtov [3]
Psychické príznaky
- zhoršenie PMS (predmenštruačného syndrómu)
- nervozita, podráždenosť
- depresívne nálady
- neschopnosť koncentrácie
- poruchy spánku, nespavosť
- zhoršovanie pamäti
- pokles sebavedomia [7]
- pokles sexuálneho apetítu [3]
[1] „Menopause – NHS.“ https://www.nhs.uk/conditions/menopause/. Použité 24.4.2023
[2] „Kedy prichádza menopauza… Lekar.sk“ https://lekar.sk/clanok/menopauza. Použité 25.4.2023
[3] „Premenopause, Perimenopause, … – Healthline.“ https://www.healthline.com/health/menopause/difference-perimenopause#perimenopause-timeline. Použité 24.4.2023
[4] „Postmenopause – My Cleveland Clinic.“ https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/21837-postmenopause. Použité 25.4.2023
[5] „Menopauza – príznaky a léčba.“ https://euc.cz/clanky-a-novinky/clanky/menopauza-priznaky-a-lecba/. Použité 26.4.2023
[6] „Factors affecting age of onset … – National Library of Medicine.“ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5558404/. Použité 26.4.2023[1] „Menopause – NHS.“ https://www.nhs.uk/conditions/menopause/. Použité 24.4.2023
[7] „Menopause – My Cleveland Clinic.“ https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/21841-menopause. Použité 26.4.2023