Aké sú príznaky rakoviny krčka maternice?

Aké sú príznaky rakoviny krčka maternice?

Rakovina krčka maternice patrí k najčastejším a najsmrteľnejším typom rakoviny u žien. Na Slovensku je každoročne diagnostikovaných zhruba 700 nových prípadov, z čoho asi 200 žien na toto ochorenie, bohužiaľ, aj zomiera.

Vyše 99 % prípadov rakoviny krčka maternice je spôsobených pretrvávajúcou vysokorizikovou infekciou ľudským papilomavírusom (HPV). Tomuto zákernému ochoreniu dnes už dokážeme úspešne predchádzať, a to najmä vďaka očkovaniu, pravidelným gynekologickým prehliadkam a skríningovým vyšetreniam. Ak sa ochorenie zachytí včas, môže byť dobre liečiteľné. Napriek tomu sa však na Slovensku preventívnych gynekologických prehliadok zúčastňuje len niečo cez 20 % žien.

Problémom je aj to, že symptómy, ktoré môžu poukazovať na predrakovinové zmeny na krčku maternice, či avizovať ranné štádium tohto ochorenia, sú častokrát nebadané a pripisované iným príčinám. Pri ktorých príznakoch by ste mali spozornieť?

Abnormálne krvácanie

Najčastejším varovným príznakom, že niečo nie je v poriadku, je výskyt nezvyčajného krvácania. Spozornieť by ste mali najmä vtedy, ak sa u vás objaví pretrvávajúce krvácanie medzi menštruačnými periódami alebo po pohlavnom styku. Lekársku pomoc by mali vyhľadať aj ženy po menopauze, u ktorých stále dochádza ku krvácaniu.

Ak sa u Vás objaví nepravidelné či nezvyčajné krvácanie, zbystrite, no nepodliehajte panike. Zmeny v pravidelnosti, dĺžke a intenzite menštruácie nie sú v niektorých obdobiach ženy ničím výnimočným. Príkladom je krvácanie počas ovulácie, ktoré sa môže objaviť v dôsledku prudkého poklesu hormónu estrogénu. Pri tomto krvácaní sa však jedná skôr o formu mierneho hlienu či výtoku.

Ďalšími príčinami nepravidelného a abnormálneho krvácania môžu byť polypy, endometrióza či myómy na maternici. Základným predpokladom pre určenie diagnózy a následnú voľbu liečby sú preto pravidelné lekárske prehliadky, ktoré častokrát ochorenie zachytia ešte v ranom štádiu a výrazne tak prispejú k rýchlejšej liečbe bez komplikácií.

Neobvyklý výtok

Výtok bez výraznejšej farby a vône nie je ničím neobvyklým. Ak sa však objaví nezvyčajne zapáchajúci výtok, ktorý navyše nereaguje na liečbu, je vhodné absolvovať ďalšie vyšetrenia, pretože môže poukazovať na vážnejší problém.

Bolesť pri pohlavnom styku

Bolesť v oblasti pohlavných orgánov a podbrušku pri sexe môže mať radu rôznych príčin. Tzv. dyspareunia však môže predstavovať varovný signál vážnejšieho ochorenia, ako je napríklad rakovina krčka maternice. Preto je vhodné pri opakovanom výskyte tento stav konzultovať s odborníkom.

Ťažkosti pri močení a iné urologické komplikácie

Nepríjemné pocity počas močenia, ako je pocit pálenia či ostrej bolesti alebo prítomnosť krvi v moči, väčšinou signalizujú ochorenie močových ciest. V niektorých prípadoch však môžu poukazovať na pokročilý stav ochorenia maternice.

Výrazná strata hmotnosti a nevysvetliteľná únava

Rakovina krčka maternice môže mať za následok zníženie množstva červených krviniek. Nahrádzajú ich biele krvinky, ktoré bojujú s nebezpečným ochorením. Dôsledkom môže byť anémia, ktorá sa prejavuje nadmernou únavou, stratou chuti do jedla a nedostatkom energie. Spozornieť by ste preto mali najmä vtedy, ak sa u Vás objaví náhla a neopodstatnená strata hmotnosti.

Ďalšie symptómy

Okrem vyššie spomenutých symptómov patrí medzi najčastejšie signály patologického množenia buniek na krčku maternice napríklad:

Na záver je dôležité poznamenať, že takmer všetky vyššie uvedené symptómy môžu mať aj inú, omnoho menej závažnejšiu príčinu. Ak Vás však trápia dlhodobo, alebo pociťujete viaceré komplikácie súčasne, je na mieste vyhľadať odbornú pomoc. Rakovine krčka maternice vieme predchádzať. Zúčastňujte sa preto pravidelných gynekologických prehliadok, ktoré môžu častokrát zachrániť život.

Zistite viac o rakovine krčka maternice, víruse HPV, možnostiach diagnostiky a liečby na našej stránke.

Ďalšie články

Zobraziť viac